Tání grónského ledovce je stále rychlejší a vědci se bojí růstu hladin moří a oceánů, protože se s takovou rychlostí vůbec nepočítalo. Za vším je "tmavý led", který odráží méně slunečního záření. Za tmavnutím ledu stojí nejen látky ze vzduchu, ale hlavně řasy, které v nehostinných podmínkách žijí, uvádí vědci projektu Black and Bloom.
Teplejší podmínky v Grónsku výrazně pomáhají řasám v růstu. Díky tomu ale velice rychle tmavne led, který ostrov na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu pokrývá. A to je podle vědců velký problém, protože tmavý led odtává mnohem rychleji, uvádí portál BBC.
Grónsko pokrývá největší ledová plocha na severní polokouli, led dosahuje tloušťky i 3 kilometrů, kdyby všechen roztál, hladina moří by se zvedla o neuvěřitelných 7 metrů, proto se vědci na odtávání ledového ostrova zaměřili. Hladina moří by totiž ohrožovala přístavní města jako je Miami, zatopeny by byly části Británie včetně Londýna nebo například Šanghaj, uvádí BBC.
Odhady růstu hladin, které byly prezentovány v roce 2013 Mezivládním panelem pro změny klimatu (IPCC), s táním způsobeným biologickou aktivitou vůbec nepočítaly. Hlavním problémem je podle vědců nyní to, že stoupající teplota ještě více podnítí řasy k růstu.
The Greenland ice sheet dominates the horizon. Close up it's incredibly forbidding. And it looks dirty. Find out more on #BBCNewsTen pic.twitter.com/bv82MsKnE1
— David Shukman (@davidshukmanbbc) July 24, 2017
Grónská ledová porkývka dominuje horizontu. Zblízka je to neuvěřitelně zlověstné. A vypadá to špinavě.
A vědci zatím nemají tušení, jak moc by mohl ledovec roztát. Podle profesora Martyna Trantera z univerzity v Bristolu panují velké obavy, že by se mohlo tání ještě více urychlit. "Myslíme si, že se tmavé řasy v teplejších prostředích budou moci rozrůst i na větších plochách ledovce, než tomu bylo nyní," uvedl Tranter pro BBC.
Za posledních dvacet let ztrácí Grónsko více ledu, než připadne sněhu v zimě, ledová plocha tak pomalu mizí a podle vědců Great video on the science behind @Glacier_Albedo #Albedo #Greenland https://t.co/mYODD8QPm6 @NERCscience pic.twitter.com/YeGNx5yUf8
Great video on the science behind @Glacier_Albedo #Albedo #Greenland https://t.co/mYODD8QPm6 @NERCscience pic.twitter.com/YeGNx5yUf8
— Jim McQuaid (@jimmcquaid) May 29, 2017
Současná studie ale ukazuje, že většinu tmavého materiálu tvoří několik druhů řas, které led zbarvují do černa, hněda, zelena a dokonce i světle fialova, uvádí BBC. Finální fáze projektu se nyní zaměří na to, aby výsledky studie začlenila do celkového modelu. Podle vědců nemusí odtát všechen led v Grónsku aby byly následky katastrofální a ohrožovaly miliony lidí žijících na pobřežích po celém světě.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz