Co se stane, jestli KLDR zaútočí na USA? Kim má prý eso v rukávu!

Co se stane, jestli KLDR zaútočí na USA? Kim má prý eso v rukávu!
Zdroj: Profimedia

Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou napjaté jako nikdy předtím. KLDR už několik dní hrozí útokem na americký tichomořský ostrov Guam, prezident USA Donald Trump slibuje odplatu. Pokud Korea s výhrůžkami nepřestane, pozná ohnivou odplatu, jakou svět neviděl. Jenže severokorejský vůdce Kim Čong-un má prý eso v rukávu.

Jakým arzenálem KLDR disponuje, nikdo s jistotou neví. Jasné ale je, že kdyby chtěla, může Spojeným státům hodně zatopit. Země sama tvrdí, že disponuje mezikontinentálními balistickými raketami, která jsou schopné urazit 6000 mil. Vyvinula také miniaturní jaderné hlavice, které by rakety mohly nést.

Ve svém posledním varování Kim Čong-un hrozil, že vyšle čtyři rakety Hwasong-12 směrem na ostrov Guam, který se nachází asi 2000 mil od pobřeží Koreji. Navzdory tomu, co tvrdí Severokorejci, odborníci se domnívají, že rakety mohou doletět do vzdálenosti 3000 mil. To znamená, že by potenciálně mohly zasáhnout Guam, ale váha jaderné hlavice, kterou by nesly, by je mohla vychýlit z dráhy a zavinit, že cíl minou.

Jak by reagovaly Spojené státy

Existuje několik scénářů, jak by se USA mohly v případě útoku zachovat. Tou nejpravděpodobnější je, že využijí vlastní protiraketový systém THAAD, který mají umístěný v Jižní Koreji. Pomocí něj by sestřelily severokorejskou raketu. K tomu by mohlo dojít jak ve vesmíru, tak uvnitř zemské atmosféry.
Výhodou je, že THAAD by dokázal zničit střely bez detonace jaderných hlavic, takže by se minimalizovalo riziko jaderného spadu.

Související obsah

Ideální by bylo zničit ji ve vesmíru - daleko od Země i od lidí. To je ale složitější varianta, jakmile se rakety dostanou na okraj zemské atmosféry, zrychlí a bude obtížné je zachytit. Snadnější je počkat, až budou padat směrem k zemi, pak totiž nemohou měnit kurz. Pokud by ale KLDR vypálila bez varování, musely by USA reagovat skutečně rychle.

Kim může mít tajnou zbraň

I když je veškerá pozornost soustředěna na hrozbu jaderného útoku, někteří věří, že Kim se připravuje zaútočit chemickými zbraněmi. Země má prý velké zásoby chemických látek a japonský předseda vlády Shinzo Abe už před rokem varoval, že KLDR je schopná umístit do hlavic nervový jed.

Související obsah

Chemické hlavice by představovaly snad ještě větší nebezpečí než ty jaderné. Protiraketová obrana USA se totiž s takovými střelami neumí vypořádat. "I kdyby se podařilo rakety sestřelit, zničila by se tak jen asi polovina jedu, který by hlavice nesly," řekl pro Daily Mirror odborník na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu KLDR

Důležité Události

Píše se na Deník.cz