Pozemky

Vodní válka: Obec blokuje stavbu přehrady na Bruntálsku!

Povodí Odry bude muset v souvislosti se stavbou nádrže v Nových Heřminovech na Bruntálsku vyvlastnit pozemky o rozloze tisíců metrů čtverečních. Kdy s tím začne, se zatím neví.

Jeden a půl milionu metrů čtverečních už státní podnik od majitelů vykoupil. Teď bude muset zřejmě vyvlastnit zbývající dvě procenta pozemků – tedy přibližně 29 tisíc metrů čtverečních. Obec Nové Heřminovy však se stavbou nesouhlasí a chce využít všechny možnosti, jak jí zabránit.

Většina pozemků, které by měly být vyvlastněny, patří obecnímu úřadu v Nových Heřminovech. Místní se před časem v referendu vyjádřili proti stavbě přehrady. Tvrdí, že není potřeba a protipovodňovou ochranu na řece by mohl zajistit souhrn jiných opatření.

Související obsah

Přehrada Nové Heřminovy na řece Opavě by mohla podle expertů zadržet až desetitisíciletou vodu. Její stavba se ale stále odkládá. Nyní se mluví o termínu zahájení prací kolem roku 2023.

Vodní dílo bude doplněno souborem dalších protipovodňových opatření fungujících jako celek, a to po toku od obce Nové Heřminovy na Bruntálsku až po město Opavu. Samotné vyjde téměř na dvě miliardy korun. Dalších 425 milionů korun jsou kompenzace pro Nové Heřminovy.

pez, Lucie Cochlarová, TN.cz

K tématu Pozemky

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz