Zlín

Pavlovi hrozilo dvanáct let za šíření HIV! Soud ho zprostil viny

Pro mnohé překvapivě zprošťujícím rozsudkem skončila kauza Pavla Sousedíka z Vizovic. Ten měl podle obžaloby úmyslně šířit virus HIV mezi homosexuály. Nemoc AIDS propukla u jednoho muže, se kterým měl pohlavní styk.

V únoru zlínský krajský soud poslal Sousedíka na osm let do vězení. V pondělí ho pro změnu zprostil obžaloby. "Určitě jsem šťastnej, protože se konečně dokázalo to, co se dokázat mělo. Že jsem v podstatě žádný trestný čin nespáchal," řekl Pavel Sousedík.

Sousedík je vážně nemocný. Virem HIV se údajně nakazil, když před lety pomáhal zraněným při dopravní nehodě. Před časem ho osočil jeho někdejší přítel, že ho nakazil touto smrtelnou nemocí. Tím začala právní bitva. První kolo Sousedík prohrál. V pondělé ale mohl odejít jako vítěz.

Související obsah

"Trvám na tom, že jsem s tím člověkem nikdy žádný pohlavní styk neměl," dodal. "Snažil se tu vinu svalit na někoho, koho mohl považovat za solventního natolik, aby mohl následně odškodnit a dostat se k nějakým finančním prostředkům," řekl obhájce Miloslav Jančík.

Sousedík navíc tvrdil, že o své nemoci svým partnerům vždy řekl. A to ještě před tím, než mezi nimi k něčemu došlo. Obžaloba ale se zprošťujícím rozsudkem spokojená nebyla. "I po doplnění znaleckých posudků má obžaloba za to, že tyto se natolik nezměnily, aby došlo k takovému obratu," řekl státní zástupce Leo Foltýn.

„Už se několik let ukazuje, že účinná antivirová léčba dokáže snížit množství viru v krvi do takové míry, že ten pacient je v podstatě neinfekční," řekl Robert Hejzák, předseda Česká společnosti AIDS pomoc.

Pavel Sousedík se ale k soudu velmi brzy vrátí. Je totiž obviněný z braní úplatků a zneužívání pravomoci úřední osoby. Před lety pracoval jako komisař, který měl na starosti vydávání zbrojních průkazů. Do vězení se tak může dostat až na deset let.
 

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zlín

Důležité Události

Píše se na Deník.cz