Ročenka

Objevy roku 2017: Hvězda, co má sedm "Zemí", i vesmírný doutník

Objevy roku 2017: Hvězda, co má sedm "Zemí", i vesmírný doutník
Zdroj: Profimedia/NASA/SpaceX/European Southern Observatory/M. Kornmesser

Loňský rok přinesl celou řadu velmi zajímavých objevů a poznatků. Nadšení vyvolal například objev sluneční soustavy, která má sedm planet podobných Zemi, průlet záhadného mezihvězdného objektu Oumuamua nebo zaznamenání srážky dvou neutronových hvězd. Čeští astronomové si připsali také řadu úspěchů například v podobě odhalení nové větve meteorického roje Tauridy, která může ukrývat katastrofické nebezpečí.

Už začátek roku sliboval, že letos nebude o vědecké objevy nouze. Nadšení vyvolalo objevení solárního systému TRAPPIST - 1, který může mít až sedm planet podobných Zemi. Nejpalčivější otázkou bylo, jestli na některé z planet může být voda v kapalném stavu, která je základem pro život.

Ukázalo se, že v obyvatelné zóně se nachází nejméně tři, což okamžitě vyvolalo spekulace o možném životě mimo naši planetu. Na otázky týkající se nově objeveného solárního systému odpovídal tajemník Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově Pavel Suchan.

Možná jsme ale život ve vesmíru hledali zbytečně daleko. Na tiskové konferenci NASA oznámila úžasnou informaci, že nejméně jeden z měsíců Saturnu má skoro všechny ingredience pro vznik života. Ledový měsíc Enceladus by mohl pod povrchem ukrývat celé oceány tekuté vody, které by mohly představovat útočiště pro možný život.

Související obsah

Vesmírná sonda Cassini, která dala lidstvu naději, že by ve Sluneční soustavě mohl existovat život, se vloni vypravila mezi prstence Saturnu, aby na Zemi odeslala dosud nevídaná data a fotografie.

Následně po dvacetileté službě ukončila svou misi a shořela v atmosféře planety. Projekt je mezi vědci hodnocen jako jeden z nejúspěšnějších v historii. 

 Na reportáž TV Nova o konci tohoto historického projektu se můžete podívat zde:

Významné výročí oslavily i sondy Voyager, které už dlouhých 40 let plují vesmírem a proti všem předpokladům už dlouhou dobu přesluhují a jsou stále funkční. NASA na miliardy kilometrů vyslala dokonce signál, který nahodil dlouho nepoužívané záložní motory. Díky tomu se opět prodloužila životnost sondy.

V listopadu pak přišli astronomové s úžasným poznatkem. Kolem Slunce proletěl první zaznamenaný objekt, který nepochází z naší sluneční soustavy. První cestovatel, který dostal přezdívku Oumuamua, přitáhl pozornost celého světa a vyvolal celou řadu otázek.

Související obsah

Jeho podivný doutníkový tvar i nezvyklé složení zmátl vědce. Nejprve se podle nich mohlo jednat o kometu nebo asteroid, pak ale přišli s dalším úžasným tvrzením, že by se dokonce mohlo jednat o sondu vyslanou mimozemskou rasou.

Že by mohlo jít o cizí sondu připustil i světoznámý fyzik a výzkumník Stephen Hawking. Začalo intenzivní hledání možného signálu. Mezihvězdný návštěvník stále přitahuje pozornost vědců a vyvolává doslova senzaci.

V loňském roce celkově zaznamenal monitoring vesmírných těles, která máme na dosah, ohromný pokrok, který se ukázal například při společném cvičení, kdy se stovky pozorovacích zařízení upřely na jediný objekt prolétající poblíž Země.

Ohromné množství dat a poznatků, které se podařilo získat, ukazuje, že jsou vědci na sledování potenciálně nebezpečných objektů relativně dobře připraveni.

Související obsah

Největší nebezpečí ale představují věci, o kterých nic nevíme, jak se ukázalo v listopadu, když jen těsně minul Zemi asteroid o velikosti autobusu, který se podařilo objevit jen pár dní předtím. Je tedy vidět, že Sluneční soustava ještě zdaleka není dostatečně zmapovaná.

To potvrdili i čeští astronomové, kteří přišli s velmi významným zjištěním. V meteorickém roji Tauridy se jim podařilo najít zcela novou větev, která v sobě může ukrývat ohromné nebezpečí v podobě několika těles, která jsou dostatečně rozměrná na to, aby při srážce s naší planetou způsobily až kontinentální katastrofu.

Po fatálním výbuchu lodi Falcon 9 na startovací ploše se společnost SpaceX opět vrátila do hry. Hned v lednu byla úspěšná mise Iridium, kdy raketa na oběžnou dráhu vynesla 10 satelitů.

Společnost SpaceX v rámci různých misí včetně doplňování zásob na ISS vyslala své rakety do vesmíru celkem 18krát, 14krát se pokoušela o přistání prvního stupně. Ve všech případech zaznamenala úspěch. Poprvé se také do vesmíru podívala již použitá raketa.

Jeden z letošních startů rakety Falcon 9 včetně úspěšného přistání:

V tomto roce se tak určitě nudit nebudeme. Společnost v loňském roce ohlásila velmi ambiciózní projekt a představila plány na dobývání Marsu. Současně také představil plány na novou raketu BFR, která by měla být schopná vynést do vesmíru ohromné náklady.

Velmi ambiciózní mezinárodní projekt vloni oznámily i přední kosmické agentury, které chtějí vybudovat vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce.

Související obsah

Nástupce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ponese označení Deep space gateway (překl.: Brána do hlubokého vesmíru) a bude sloužit pro budoucí mise hlouběji ve Sluneční soustavě.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz