Výhra

Miliardová výhra může s člověkem zamávat! Rady jak to zvládnout

Miliardová výhra může s člověkem zamávat! Rady jak to zvládnout
Zdroj: Thinkstockphotos

Asi každý se někdy nechal unést svojí představivostí a opájel se sny o obrovském bohatství. Koneckonců, kdo by nechtěl být nadosmrti rentiérem? Nabytí obřího majetku má ovšem i mnohá úskalí. Proto jsme oslovili renomovaného psychologa, aby vysvětlil, jak se třeba z výhry Eurojackpotu nezbláznit a jakých chyb se vyvarovat.

"Já si především myslím, že průměrný člověk si dvě miliardy korun vůbec nedovede představit. Milion, jasně, možná i deset nebo i sto, ale rozhodně ne dvě miliardy. Proto případné výherce důrazně nabádám k rozvážnosti," řekl TN.cz známý psycholog Karel Humhal jen den před losováním Eurojackpotu, kde je přes dvě a čtvrt miliardy korun.

Humhal také těm, kteří náhle zbohatnou, doporučuje, aby se nespoléhali na to, že všechno zvládnou a vymyslí sami. "Rozhodně není od věci najmout si nějakého dobrého ekonomického nebo investičního poradce, který umí s takovými obnosy pracovat," míní psycholog.

Řadě lidí probleskne hlavou myšlenka, že výhru prostě uloží na účet. Jenže tam peníze postupně ztrácejí hodnotu, například kvůli inflaci.

Psychologa jsme se zeptali i na to, zda se s výhrou chlubit nebo si vše nechat raději pro sebe, maximálně pro své nejbližší okolí. Humhal se přiklání k mlčenlivosti a tajnůstkářství. "Čím víc lidí bude o vašem bohatství vědět, tím větší je šance, že vás budou otravovat a vaše peníze chtít," nepochybuje Karel Humhal.

Související obsah

A vzápětí připomíná i pověstnou českou závist. "Až na pár výjimek je každé zbohatnutí důvodem pro šíření drbů a pomluv a vymýšlení teorií, že to celé určitě nebylo čisté a bylo to domluvené a podobně," vysvětluje psycholog, proč je lepší být potichu.

Podle jiného psychologa peníze charakter člověka nemění. Jen násobí to, jaký už kdo je. "Pokud je člověk zvyklý dávat na charitu, s miliony bude dávat více. Pokud nechce dělat změny, pravděpodobně nezmění zaměstnání. Nemá-li rád narušení svého stereotypu, nezačne cestovat ani s velkou sumou peněz na účtu,“ vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

Související obsah

To potvrzují i zkušenosti společnosti Sazka. "Výherci milionů řekli, že jsou šťastnější, ale žádné zásadní změny, například zaměstnání, v životě neplánují. Většina z nich se chtěla přestěhovat do lepšího bydlení, pořídit si nové auto a vyjet si na zahraniční dovolenou," říká mluvčí Sazky Veronika Diamantová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz