Slovensko

Fico, Babiš i další vraždu reportéra odsoudili. Milion eur za informace!

Fico, Babiš i další vraždu reportéra odsoudili. Milion eur za informace!
Zdroj: facebook

Zavražděný investigativní reportér Ján Kuciak se na serveru Aktuality.sk věnoval kauzám daňových podvodů. Loni se obrátil i na policii kvůli výhružkám, které obdržel. Policie pracuje s verzí, že se stal obětí vraždy právě kvůli své práci. Vláda nabídla milion eur za informace. Hrůzný čin odsoudila řada politiků.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které přispějí k dopadení vraha novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. "Budeme přijímat i anonymní podání. Cokoliv, co může přispět k dopadení pachatele nebo pachatelů úkladné vraždy, bude velmi cenné," řekl premiér Robert Fico, který se zástupci bezpečnostních složek sešel v pondělí v poledne v Bratislavě. 

"Vražda dvou mladých lidí je ohavným činem za jakýchkoli okolností a nesmí mít v naší společnosti místo. Pokud by se ukázalo, že smrt investigativního reportéra souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu tisku a demokracii na Slovensku," dodal premiér.

Všechny slovenské vlády podle jeho slov od roku 1998 respektovaly úlohu médií ve slovenské společnosti a vnímaly svobodu tisku jako nezastupitelnou součást demokracie. "Vraždu dvou mladých lidí, tak jako všechny podobné případy, je třeba co nejdříve vyšetřit, odhalit její pachatele a potrestat je," dodal Fico.

Související obsah

Podněty k vraždě je možné volat na číslo +421 915 967 793 nebo anonymně na číslo 158. "Cokoliv, co může pomoct k dopadená pachatelů, může být velmi cenné. Bez ohledu na to, jaký motiv z toho vzejde," řekl Fico. Samotného Fica média kritizují za časté vulgární útoky vůči novinářům.


Vražda otřásla politiky v Česku i na Slovensku

"Chladnokrevná vražda mladých lidí je otřesným činem, který musí musí být potrestán. Musíme co nejrychleji najít ty, co to udělali, a zajistit bezpečnost všech novinářů. Využitím všech prostředků, které na to máme," řekl prezident Andrej Kiska.

 

"Čtu o vraždě 27letého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jsem v šoku. Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát. Násilí proti novinářům naprosto odsuzuji., " napsal premiér v demisi Andrej Babiš na twitteru.

I státní tajemník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák je zděšen. "Strašné. Vražda je obecně tragická, ale když byl zavražděn novinář kvůli své práci, je to útok na svobodu slova a základy demokracie. Chtěl bych vyjádřit solidaritu novinářské obci a soustrast rodině. Chci věřit, že se tato tragická vražda čím dříve vyšetří a pachatelé budou potrestáni. Pro klid společnosti, spravedlnost a základní principy demokracie, " napsal na Facebooku.

"Byl stejně starý jako můj syn. Myslím na jeho rodiče a neumím si představit větší utrpení. Tahle zrůdnost musí být potrestána. Evropa nesmí být místo, kde se za svobodu slova platí životem," napsal na twitteru expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

K vraždě se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který před časem v hovoru s Vladimirem Putinem prohlásil, že "novinářů je moc a měli by se likvidovat". "Je mimořádně nechutné, že někteří čeští politici a aktivisté zneužívají děsivou vraždu novináře na Slovensku k politickému boji a útokům," prohlásil Ovčáček na svém Twitteru.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz