H-System

Marvanová připomněla spojení Šloufa a H-Systemu. Ovčáček zuří

Bývalá ministryně spravedlnosti Hana Marvanová na twitteru připomněla napojení zkrachovalého H-Systemu na sociální demokracii v době, kdy stál v jejím čele Miloš Zeman. Popudila ji k tomu prezidentova slova o tom, že rozsudek soudu vyvolává pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

"Reakce M. Zemana je neskutečná. Dělá, jako kdyby s kauzou H-Systém neměl nic společného. Ale část peněz vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD v době, kdy byl předsedou," napsala na twitteru bývalá ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.

"Spojkou mezi ČSSD a Smetkou z H-Systemu byl poradce premiéra Zemana Miroslav Šlouf," tvrdí Marvanová. Vše má být uvedeno v rozsudku v kauze H-System.

Prezident totiž v úterý prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že " rozsudek, spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD, a dalšími rozsudky, vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému.” Avizoval také, že se chce setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem.

Na slova Hany Marvanové reagoval podrážděně mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: "Dejte si studený obklad! 2006, zpráva ČTK: Smetka se považuje za oběť protikorupční akce vlády někdejšího premiéra Miloše Zemana nazvané Čisté ruce," vzkázal Ovčáček na twitteru muži, slova Hany Marvanové parafrázoval.

Její příspěvek označil za špinavé útoky. "Paní Marvanová kandiduje za STAN v komunálních volbách. STAN má jediný program – antizemanismus," nabízí Ovčáček vlastní vysvětlení, proč bývalá ministryně podle něj údajné spojení Miloše Zemana a H-Systemu připomíná.

Zemanův poradce Miroslav Šlouf, který letos v únoru zemřel, se podle reportáží, které o H-Systemu vysílala v roce 1997 TV Nova, v kauze krachující firmy angažoval – požadoval po deníku Blesk stažení článku o potížích H-Systemu, a pro společnost sháněl klienty.

Reportáž TV Nova o telefonátu Miroslava Šloufa do Blesku:

Že někteří sociální demokraté dostávali v roce 1996 peníze od H-Systemu, potvrdila o čtyři roky později i samotná strana. V prohlášení grémia ČSSD strana přiznala, že někteří její zaměstnanci peníze od H-Systemu brali, mělo jít ale o jejich soukromou aktivitu těchto lidí a se stranou jako takovou a jejím účetnictvím to nemělo nic společného.

Bývalý mluvčí Václav Erben ale pro deník MF Dnes tvrdil, že mu smlouvu s H-Systemem zajišťovali lidé z vedení strany a to v době, kdy strana neměla před volbami v roce 1996 na vyplácení mezd některým zaměstnancům.

Související obsah

Miloš Zeman v prosinci roku 2000 spojení ČSSD a H-Systemu odmítl. Uvedl, že peníze brali straníci jen jako soukromé osoby a to na základě standardních dealerských smluv v době, kdy šlo o uznávanou společnost. Podle Zemana navíc vyplacené peníze představovaly jen zlomek manka, které po H-Systemu zůstalo.

Část klientů zkrachovalého H-Systemu dostavěla v Horoměřicích u Prahy byty na své náklady. V úterý rozhodl Nejvyšší soud, že je musí opustit.

Více o rozhodnutí soudu v reportáži Televizních novin:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz