H-System

Další rána pro klienty H-Systemu! Za domky mají doplatit nájem

Klienty zkrachovalého H-Systemu stíhá jedna rána za druhou. Bezprostředně po rozsudku, který jim nařídil se z domů v Horoměřicích u Prahy vystěhovat, oznámil konkurzní správce Josef Monsport, že po nich bude také požadovat zaplacení nájmu za poslední tři roky.

Obyvatelé domků v Horoměřicích, které stavěl zkrachovalý H-System, už za byty v podstatě zaplatili dvakrát, nejprve zálohu zkrachovalé společnosti a pak museli byty za další vlastní peníze dostavět. Teď mají o byty přijít a ještě platit znovu.

Konkurzní správce Josef Monsport potvrdil pro Hospodářské noviny, že po lidech, kteří v domech žijí, bude požadovat nájemné za poslední tři roky.

"Není to moje libovůle. Podle zákona to musím udělat," řekl Monsport Hospodářským novinám. Další postup chce projednat s věřitelským výborem H-Systemu. Pokud by museli doplácet 15 tisíc za každý měsíc, bylo by to za tři roky více než půl milionu!

Nárok konkurzního správce v minulosti zamítly soudy nižší instance. Překvapivě se ale Monsporta zastal Nejvyšší soud. Podle soudce Zdeňka Krčmáře šlo o "nejlepší z nejhorších variant". Obyvatelé domků v Horoměřicích, které dostavělo Stavební družstvo Svatopluk, dostali 30 dní na opuštění domků.

Související obsah

Shodli se ovšem, že domy neopustí. Hodlají se obrátit na Ústavní soud, který by rozhodnutí Nejvyššího soudu ještě mohl zvrátit.

Monsport argumentuje tím, že většina podvedených klientů H-Systemu nedostala nic a z prodeje domků, které Stavební družstvo Svatopluk po domluvě s Monsportovým předchůdcem dostavělo, by byli věřitelé uspokojeni rovným dílem.

Podívejte se na včerejší reportáž TV Nova:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz