Stěhování

Kauzy H-System se chytili politici, nabízejí pomoc i peníze

Kauza klientů H-Systemu nenechala chladnými politiky. Vložil se do ní jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Nabídli schůzku se šéfem nejvyššího soudu, pomoc při vyjednávání mezi správcem konkurzní podstaty a lidmi z Horoměřic i příspěvek 50 tisíc korun.

Od úterka jako by se mezi politiky (i na jejich sociálních sítích) neřešilo téměř nic jiného než kauza H-System. Rozhořčení a nářky nad nespravedlností střídají už i sliby. A to na těch nejvyšších místech - prezident Zeman se chce sejít s předsedou Nejvyššího soudu.

"Termín ještě stanoven není. Samozřejmě jsme si vědomi, že věc spěchá, vzhledem k nelidskosti rozsudku v kauze H-System," má jasno mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Premiér Babiš si už zase prý vyslechl obě strany - zástupce poškozených ho požádal, aby zprostředkoval další jednání. Sejdou se zřejmě v pondělí.

Související obsah

"Obě strany komunikují velmi nepřátelsky. Mě včera večer oslovili nějací přátelé, že bychom mohli udělat nějakou sbírku, samozřejmě to je taky možné," komentuje kauzu premiér Andrej Babiš.

Politici se obecně do rozhodnutí soudní moci vměšovat nesmějí. I tak ale hledají cesty. "Máme prvních 17 bytů, které můžeme nabídnout nejvíce zasaženým, zejména seniorům, alespoň jako dočasné řešení," spěchá na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

Pomoc bude organizovat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s Úřadem práce - úřady mohou poskytnout třeba takzvanou mimořádnou finanční pomoc v nouzi.

Odborníci se shodují, že teď je na řadě ústavní stížnost. Tu ostatně lidé z Horoměřic připravují a chtějí, aby ústavní soud odložil termín jejich vystěhování.

pez, Lucie Heřmanská, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz