Studie

Dýcháte často smog? Budete hloupější než ostatní, varují vědci

Dýcháte často smog? Budete hloupější než ostatní, varují vědci
Zdroj: Profimedia

Znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje funkce našeho mozku. Vyplývá to ze studie britské Národní akademie věd. Podle ní by se zjednodušeně dalo říct, že čím víc znečištěného vzduchu dýcháme, tím jsme hloupější.

Znečištění ovzduší může mít daleko škodlivější vliv na naše zdraví, než se doposud myslelo. Dlouhodobé vystavení znečištění se podle nové studie negativně podepisuje na našich kognitivních (poznávacích) schopnostech. Nejvýrazněji se podle vědců podepisuje na verbálních a matematických dovednostech. Píše o tom britská CNN.

Vědci vycházeli z dlouhodobého výzkumu rodin v Číně. Od roku 2010 do roku 2014 sledovali asi 32 tisíc desetiletých dětí, které byly různě dlouhou dobu vystaveny působení znečištěného vzduchu. Zjistili, že čím déle děti dýchaly špinavý vzduch, tím měly horší výsledky ve verbálních i matematických testech.

Související obsah

Zhoršení kognitivních schopností, které může být způsobeno znečištěným ovzduším, se také podílí na rozvoji Alzheimerovy choroby a jiných forem demence. Podle Světové zdravotnické organizace dýchá špinavý vzduch devět z deseti lidí. Nejhůře jsou na tom v Africe a v Asii.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz