Alzheimer

Šokující čísla! Lidí s Alzheimerem přibylo o 41 %. Hrozí i vám? TEST

O 41 procent přibylo za posledních pět let pacientů s Alzheimerovou chorobou. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je na vině stárnutí populace. Podobný trend se dá očekávat i v dalších letech.

Více než 1,1 miliardy korun vyčerpali v loňském roce na svoji léčbu klienti VZP, jimž lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Vůbec poprvé náklady největší zdravotní pojišťovny přesáhly jednu miliardu korun, přitom ještě v roce 2013 to nebylo ani 700 milionů.

 

Rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby je především vysoký věk - většina pacientů je starší 65 let. "S tím, jak stárne společnost, přibývá i nemocných. Dokazují to i data VZP, kde se za pět let počet evidovaných klientů s Alzheimerem zvýšil o více než 12 tisíc. Stejný trend se dá očekávat i v dalších letech," popsal mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nejrychleji od roku 2013 přibývá klientů VZP s Alzheimerovou chorobou v Libereckém (nárůst o 77,23 %), Plzeňském (55,12 %) a Pardubickém kraji (54,34 %). Na opačném konci pomyslného žebříčku pak je Moravskoslezský kraj (+23,16 %).

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles tzv. kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Rychlost, kterou nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. V posledních stadiích už není schopen se sám o sebe postarat.

 

Související obsah

Nehrozí Alzheimer i vám? Otestujte se!

Jedním z nejjednodušších testů k diagnostice onemocnění je tzv. test hodin. Zadání je snadné: nakreslete hodiny a vyznačte na nich čas 10:10.

Pokud je kruh hodin nakreslen správně, číslice jsou tam, kde mají být a velká i malá ručička ukazují správný čas, vše je v pořádku.

Jestliže se vám ale nedaří kruh nakreslit, čísla jsou rozházená nebo ručičky neukazují správný čas, můžete mít problém. Vyhodnocení testu ze stránek Alzheimerova centra najdete v tabulce. Další testy si můžete vyzkoušet ZDE.


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ VAROVÁNÍ: Pijete příliš horké nápoje? Pak vám hrozí tato nemoc!

Nepijete alkohol? Pak vám údajně hrozí vážný zdravotní problém!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alzheimer

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz