Zajímavosti

Takhle to vypadá na asteroidu! Sonda poslala první fotky

Japonská sonda pořídila první fotky a video z asteroidu Ryugu a poslala je na Zem. Na zveřejněných snímcích si můžete vychutnat záběry kamenného povrchu tohoto 280 milionů km vzdáleného vesmírného tělesa.

Vesmírní roboti MINERVA-II1 bylí na asteroidu rozmístěni 21. září, aby prozkoumávali jeho povrch. Sonda je na asteroid vyslala z výšky 20 kilometrů.

Roboti se na asteroid dostali v dobrém technickém stavu a okamžitě odeslali do Japonska snímky. Fotografie byly pořizovány průběžně - můžete na nich tedy vidět záběry toho, jak se roboti přibližují k asteroidu, povrchové snímky vyfocené krátce po přistání robotů či vytofografovaný stín jejich vlastní antény a čidla.

Čidla robotům slouží k řadě úkonů. Obsahují například teplotní senzory, díky kterým mohou roboti měřit teplotu na povrchu. Dále zvyšují tření při poskakování robotů.

Podívejte se na reportáž o vyslání robotů na asteroid.

Související obsah

Kromě snímků roboti také úspěšně natočili "video." Jedná se o patnáct snímků pořízených 23. září, na kterých je vidět, jak se Slunce pohybuje po obloze z pohledu asteroidu Ryugu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz