Plastová okna

Seřízení oken před zimou: Expert poradil, jak na to! VIDEONÁVOD

Letní teploty už jsou dávno za námi, a tak nastalo období, kdy bychom se měli zaměřit na přípravu našich domů a bytů před zimou. Na co ale často zapomínáme, je údržba plastových oken, která pak v zimě nemusí správně těsnit. Jak je tedy správně připravit na chladné období?

Redakce TN.cz se proto vydala za odborníkem, který ukázal, jak se o plastová okna starat tak, aby nám vydržela co nejdéle. Právě parné léto na nich totiž mohlo nadělat paseku.


1) Okna pořádně umyjte

Slunce dokáže nečistoty jako jsou prach nebo pyl doslova "zapéct" do oken. Příjemné podzimní teploty proto vyzývají k jejich důkladnému umytí. Okna potřebují především měkký hadr a vlažnou vodu s trochou neagresivního saponátu. S tím umyjte z obou stran skla, rámy, křídla i těsnění.


V žádném případě okna neotírejte nasucho, prachové částice mohou povrch poškrábat. To samé platí i pro hrubé náčiní jako jsou například drátěnky.

Související obsah


"Nezapomeňte také pročistit odtokové otvory v dolní části rámů, kudy z profilu odtéká kondenzát a voda, která se tam může dostat při prudkém dešti. Průchodnost otvorů je nezbytná pro správnou funkci okna," řekl TN.cz Pavel Kašpar, odborník na údržbu plastových oken.

Jaké další zásady je potřeba dodržovat? Čtěte na další stránce! 

2) Zkontrolujte těsnění

Právě mytí oken berte jako příležitost okna důkladně prohlédnout nejen z hlediska poškození povrchu, ale také kvality těsnění. "Pokud těsnění zmáčknete, mělo by se vrátit do původní tvaru a objemu. U nekvalitních a levných náhražek tohoto materiálu může dojjít k brzkému zpuchření a tím k vyčerpání životnosti," upozorňuje Pavel Kašpar s tím, že v takovém případě je nutná výměna těsnění.


Každý rok je také nutné těsnění ošetřit silikonovým olejem, který zajistí jeho pružnost a prodlouží tím jeho životnost.

Související obsah


3) Utáhněte a promažte kování

Další částí okna, které bychom měli věnovat pozornost, je kování. Celoobvodové kování by mělo být alespoň jednou za rok promazané, kapka silikonového oleje patří i do vyznačených otvorů po obvodu a na třecí plochy.


"Že je kování dostatečně promazané, zjistíte při otevřeném okně při protáčení kličky. Kování by mělo fungovat bezproblémově. Může se nám ale stát, že když tu samou operaci provedeme při zavřeném okně, půjde klička otáčet špatně. V tom případě je třeba okna seřídit pomocí imbusového klíče," řekl odborník na okna s tím, že utáhnutí kování zvládne i laik.

Co když oknu praskl rám? A jak je to se zimním větráním? Dozvíte se na poslední stránce!

4) Není někde prasklý rám?

Kontrolu si zaslouží také celý rám okna. Profily totiž mohou být prohnuté - příčin může být hned několik. "V případě, že dojde k prohnutí nebo zkroucení rámu větším způsobem, může to mít dvě příčiny - použití nevhodného tenkostěného profilu nebo ošizení výztuhy, která se vkládá do profilu okna," uvedl Pavel Kašpar.

Pokud zjistíte, že má okno prasklý rám, žádný odborník vám ho už bohužel nespraví a bude potřeba výměna.

Související obsah


5) Větrejte

Ani v zimě nesmíte zapomínat na větrání, aby se v oknech ani v místnosti nedržela plíseň. Pozor si ale dejte na to, že není možné větrat stejně jako v létě. Maximální doba pro větrání by měla být v období od prosince do února zhruba 6 minut.


Okna bychom měli kontrolovat každý rok, abychom zajistili co možná nejdelší životnost," řekl redakci TN.cz odborník na okna Pavel Kašpar a upozornil, že bychom automaticky neměli sahat po co nejlevnějších kouscích, ale především si zkontrolovat jejich životnost a srovnat poměr cena-výkon.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz