Mikrojesle

Skvělá zpráva: Vzniknou nové jesle za stovky milionů! PŘEHLED

Skvělá zpráva: Vzniknou nové jesle za stovky milionů! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Celkem 72 mikrojeslí vzniklo v uplynulých letech díky dotacím ministerstva práce a sociálních věcí. Ty se mezi rodiči nejmenších dětí těší velké oblibě, proto by i v nadcházejících letech měly vznikat další. Stát na ně vyčlenil 224 milionů korun.

Mnoho rodičů si život bez mikrojeslí už ani nedokáže představit. Pomáhají jim skloubit péči o dítě a práci. Jedná s o službu určenou rodinám s nejmenšími dětmi. V mikrojeslích se jeden člověk stará maximálně o čtyři děti ve věku od šesti měsíců do čtyř let.

"Rodiče oceňují především malý kolektiv, v kterém se děti snadno adaptují, a prostředí podobající se rodině. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně," uvádí tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

KDE NAJDETE MIKROJESLE VE VAŠEM KRAJI, SE PODÍVEJTE TADY

Obvykle služeb jedněch mikrojeslí využívá až 13 rodin, v průběhu dne a týdne se na čtyřech kapacitních místech vystřídá sedm dětí. V předchozích letech došlo k velkému rozvoji mikrojeslí, za dobu vlády předchozího kabinetu jich vzniklo celkem 72.

Související obsah

Díky zájmu rodičů by chtěl stát v tomto trendu pokračovat i nadále. Od 7. ledna mohou zájemci žádat o 224 milionů nejen na vznik nových mikrojeslí, ale také na provoz těch stávajících. Rodiče na mikrojeslích oceňují především jejich místní dostupnost, také jsou toho názoru, že nabízí kvalitnější péči než ostatní zařízení.

"Jsem velmi ráda, že se podařilo zajistit podporu pro pokračování provozu zařízení, která se osvědčila. Rodiče využívající jejich služeb se tak nedostanou do svízelné situace, jak najít vhodnou alternativu, v řadě míst navíc není k dispozici žádná jiná dostupná služba péče o nejmenší děti. Naší prioritou je, aby rodiče, kteří si přejí sladit zaměstnání s rodinným životem, nemuseli překonávat často neřešitelné překážky, aby mít dítě nebylo pro nikoho handicapem," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mikrojesle

Důležité Události

Píše se na Deník.cz