Přehled po krajích

Dobrá zpráva pro rodiče! V Česku vzniknou desítky jeslí! PŘEHLED

Dobrá zpráva pro rodiče! V Česku vzniknou desítky jeslí! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Celkem 57 nových mikrojeslí vznikne v nejbližší době v Česku. Rodiče nejmenších dětí si tak nebudou muset lámat hlavu s tím, komu své ratolesti svěří na hlídání. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

Rodičům malých dětí ubudou další starosti a maminky se budou moci vrátit dříve do zaměstnání. Zatímco dnes takřka nebylo místo, kam by mohli děti mladší tří let v případě potřeby umístit, brzy bude všechno jinak. Pro děti od šesti měsíců do čtyř let totiž vznikne více než pět desítek veřejných zařízení.

"Mikrojesle jsou velmi praktickým nástrojem pro obce, kde aktuálně nemají dostatek míst pro děti v předškolních zařízeních. Právě obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo musí být partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Související obsah

Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Podle pravidel vždy jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem v kolektivu maximálně čtyř dětí, kterým je tak zajištěn individuální přístup. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně.

Nejvíce mikrojeslí vznikne ve Zlínském a Jihomoravském kraji, v Praze jich bude sedm. Většina příjemců začne budovat mikrojesle začátkem příštího roku. Vybudování mikrojeslí jim potrvá max. šest měsíců. Na zřízení a provoz mikrojeslí je z Evropského sociálního fondu připraveno 140 milionů korun.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz