Lední medvěd

Lední medvědi obsadili ruskou vojenskou základnu i školku!

Výjimečný stav musely v sobotu vyhlásit ruské úřady na souostroví Nová země. Důvodem jsou lední medvědi, kteří se začali stahovat k lidským obydlím. Jedna z osad hlásí až padesát dva těchto zvířat. Jejich odstřel je ale zakázaný, patří totiž mezi ohrožené druhy.

Několik desítek ledních medvědů se od prosince začalo shromažďovat v blízkosti lidských domovů. U osady Bělušja Guba na ruském souostroví Nová země jich napočítali už dvaapadesát. Místní úřady dokonce uvedly, že zvířata útočí na obyvatele. Lidé tak začínají mít z těchto šelem strach.

Podle tamních úřadů pronikli medvědi už i do škol či školek. "Lidé se bojí. Mají strach odejít z domova a jejich denní režim je narušen. Rodiče nechtějí nechat jít děti do školy," řekl podle BBC starosta osady Žiganša Musin.

Starosta dodává, že na místě žije od roku 1983 a takhle početnou invazi nepamatuje. Zvířata se na pevninu stěhují za potravou kvůli klimatickým změnám. Někteří občané dokonce hlásí, že jim tyto šelmy pronikly až do domu.

Související obsah

Asi pěti medvědům se navíc podařilo dostat na území místní vojenské základny, kde jsou umístěny jednotky vzdušných sil a protivzdušné obrany. Ani tento stav však neumožňuje odstřel zvířat. Federální agentura životního prostředí totiž prozatím odmítá udělit licence k zabití zvířat.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz