Domácí

Část Prahy volí senátora. Ve 2. kole se utkají Jarolím a Smoljak

Část Prahy volí senátora. Ve 2. kole se utkají Jarolím a Smoljak
Zdroj: Profimedia

Vítězem doplňovacích senátních voleb v Praze 9 se stal kandidát ODS a starosta městské části Praha 9 Jan Jarolím. Ve druhém kole se utká se zástupcem hnutí STAN Davidem Smoljakem. Rozdíl mezi oběma činil jen 137 hlasů.

V průběhu téměř celého sčítání vedl Smoljak, až v závěru se po sečtení největších volebních okrsků dostal na první místo Jarolím. Na třetí příčce skončil se ziskem necelých 14 % kandidát Pirátů podporovaný také Zelenými a ČSSD Petr Daubner. Volební účast byla přibližně 18,5 %.

Volební obvod Praha 9 zahrnuje kromě Prahy 9 bez Hrdlořez, části Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř.

O přízeň voličů usilovali starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) s podporou lidovců, zastupitel Prahy 9 Petr Daubner (Piráti) s podporou ČSSD a Zelených nebo scenárista David Smoljak (za Starosty). TOP 09 postavila do voleb předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. Za ANO kandiduje bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík.

SPD do voleb ze svých řad vyslala živnostníka Pavla Pešana, komunisté svého prvního místopředsedu Petra Šimůnka. Bývalý poslanec ČSSD a primář interny z Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba kandiduje za Českou Suverenitu. O návrat do Senátu se pokoušejí Libor Michálek (dříve za Piráty, nyní za hnutí Vize pro Česko) a Eva Syková (dříve za ČSSD, poté za ANO, nyní za uskupení Pro Zdraví a Sport).

O bývalé senátory, kteří v minulých volbách prohráli s neúspěšnými prezidentskými kandidáty, voliči příliš zájem neměli. Michálek, kterého na podzim porazil Marek Hilšer, získal necelých 6 procent a z 10 kandidátů skončil na pátém místě. Syková, která prohrála v minulých volbách s Jiřím Drahošem, se ziskem necelých 2 % skončila

  

Související obsah

U doplňovacích a opakovaných voleb bývá účast podobná druhému kolu. V posledních deseti letech se konaly šestkrát, k prvnímu kolu přišlo mezi 12 a 23,3 procenta voličů a ve druhém kole se účast s výjimkou jednoho případu pohybovala mezi 8,7 a 17,6 procenta. Tou výjimkou byly doplňovací volby loni v lednu v Trutnově, které se konaly souběžně s prvním kolem prezidentských voleb a zúčastnilo se jich 59,4 procenta voličů.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz