Pokuta

Pozor, co sázíte na zahrádku. Za některé rostliny hrozí velká pokuta

Až stotisícová pokuta může hrozit tomu, kdo si na pozemky nebo zahrady bude vysazovat invazní druhy rostlin. Tedy rostlin cizokrajných, které vytlačují původní vegetaci. Počítá s tím připravovaná novela zákona z dílny ministerstva životního prostředí.

Pokud si budete chtít udělat radost, buďte obezřetní, jakou rostlinu na své zahrádce vysadíte. Pokud by se jednalo například o netýkavku žláznatou, mohli byste se dostat do problémů. Zahrádkáři, které oslovila TV Nova, by přitom proti její výsadbě nic neměli.

Na první pohled se jim rostlina líbila. Netýkavka ale patří mezi invazní rostliny a kontrola v budoucnu by pro toho, kdo si ji vysadí, nedopadla dobře.

"Těm, kdo budou takový invazní druh sami vysazovat, nebo jej prodávat, hrozí pokuta až do výše 100 000 korun, firmám až do výše dvou milionů," řekla TV Nova mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

A to samé se týká například i křídlatky české, vlčího bobu mnoholistého, nebo invazních dřevin - akátu či javoru jasanolistého.

Související obsah

"Dokážou velmi rychle obsadit tu plochu, kde by měly růst normální kytky, a v podstatě všechny ostatní vytlačit," varoval botanik Jiří Šindelář.

Zahrádkářům se pokuty nezamlouvají. Už proto, že se jim rostlina může líbit a zasadí si ji pro potěšení. A mnohdy ani nevědí, že jde o invazní druh.

Mezi nejznámější invazní rostliny patří i bolševník. Způsobuje vyrážku a puchýře. Ještě v 19. století ho přitom naši předci považovali za okrasnou rostlinu.

Související obsah

Do Čech si ho právě na zahrádku nechal z Kavkazu přivézt kníže Metternich. Bolševník je už ale naštěstí tak nechvalně známý, že by si ho na zahradu dal málokdo.

Ministerstvo životního prostředí novelu připravilo na základě nařízení Evropské unie. Pokud si zahrádkáři nebudou jistí, která rostlina je a není invazivní - poradit by měly úřady ochrany přírody.

vbo, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz