Grónsko

Grónsko trápí teplé počasí. Za den zmizly 2 miliardy tun ledu!

V Grónsku panuje poslední týden neobvykle teplé počasí, které má za následek velké tání ledovců. Za jediný den tam kvůli teplotním extrémům zmizely více než 2 miliardy tun ledu.

Led v Grónsku sice od června do srpna ustupuje pravidelně, tolik nahromaděné vody ale tamní klimatology překvapilo. Situace je taková, že místo běhu po ledu se nyní psí spřežení brodí v několika centimetrové vodě z tající přes metr tlusté ledové masy.

"Roztátá voda zůstává na povrchu kvůli rychlému tání a mořskému ledu s nízkou propustností a málo prasklinami," napsali odborníci na Twitteru. Zda jde o přímý následek globálního oteplování, se přou i vědci. Faktem ale je, že za jediný den zmizela ledová plocha přibližně o velikosti Francie. Taková fotografie by navíc byla typičtější pro červenec. V tomto období by podle odborníků mělo tát 4x méně ledu.

Související obsah

"Ten extrém je v tom, že to odtává rychle. To je jaksi ten alarmující prvek. Celé klima se ale pohybuje v periodách, které mají cyklický charakter," Jiří Svoboda, matematik věnující se klimatologi. To znamená, že se střídá teplejší a chladnější počasí.

Současné extrémní teplo v Grónsku ovlivnilo tamní komunity, které zamrzlou vrstvu používají k přepravě a lovu,může se promítnout také do počasí v Evropě.

Jestliže se do řečiště Golfského proudu dostane větší množství studené vody právě z těch grónských ledovců, tak to bude mít nějaký efekt na klima v Evropě. Budou se velice rychle za sebou střídat extrémy.

Největší ostrov světa z asi 80 procent pokrývá led. Podle vědeckých odhadů, jen tání ledu v Grónsku přispělo ke zvýšení hladiny světových moří od roku 1972 o jeden a půl centimetru.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz