Milan Jakubů

Česko se rozloučilo s šéfem vojenských špionů. Gripeny neletěly

V pátek dopoledne se rodina, blízcí a armáda rozloučili s generálem Milanem Jakubů, zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství, který zemřel v sobotu při nehodě u Špindlerova Mlýna, kde do jeho vozu naboural sporťák řízený závodníkem Vojtěchem Chaurou. Na pohřeb, který byl s vojenskými poctami, dorazily armádní špičky. Avizovaný přelet gripenů se nakonec nekonal.

K jihlavskému krematoriu už od ranních hodin pouštěli vojenští policisté jen ty, kteří byli na pohřeb pozvaní. Parkoviště bylo obehnané páskami a nikdo nezvaný se přes kontroly nedostal.

Přístup na pohřeb byl omezený, jednak na přání rodiny, hlavně ale kvůli tomu, že brigádní generál Milan Jakubů byl zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství a na pohřeb mělo dorazit i vedení vojenské zpravodajské služby. Podle informací TV Nova poslal rodině kondolence a smuteční věnec i prezident Miloš Zeman.

Pohřeb byl se všemi vojenskými poctami. Podle pokynů armády takový pohřeb v obřadní síni krematoria vypadá následovně: Na začátku nastupuje jednotka, která pak obstarává čestnou salvu, k rakvi nastoupí čestná stráž, nosiči přinesou vyznamenání a své místo zaujme vojenská hudba.

Související obsah

Pak do sálu vstupují smuteční hosté a pozůstalí, při jejichž příchodu vojenská hudba hraje chorál Andante Religiozo. Zástupce vojenského útvaru pak přednese smuteční řeč, následují další proslovy a vybraná hudba zajištěná pohřební službou. Pokud si to objednatelé pohřbu přejí, poslední skladbou může být Večerka, kterou zahraje trubač.

Vojenská hudba pak hraje Trio ze smutečního pochodu Pax Vobis od Julia Fučíka a jednotka zaujme postavení pro tři čestné salvy. Následuje státní hymna.

Čestné salvy a hymnu na pohřbu generála Jakubů zachytil i reportér TV Nova:

Jako u běžných pohřbů následují kondolence. Armáda podle informací TV Nova navíc přislíbila přelet stíhaček nad krematoriem. Ten se nakonec nekonal. Proč, nevěděl ani šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun. V Jihlavě ale panovalo špatné počasí.

"Tento pohřeb podléhá speciálním požadavkům armády. Za poslední roky jsme neřešili takto složité případy," řekl ve středu televizi Nova mluvčí Služeb města Jihlava Martin Málek.

Související obsah

Při nehodě byla vážně zraněna i manželka generála Jakubů. Podle lékařů je ale při vědomí, komunikuje a už není v ohrožení života.

Oranžový Ford Mustang, který se v zatáčkách u Špindlerova Mlýna s rapidem generála Jakubů srazil, řídil závodník a lektor zážitkové jízdy Vojtěch Chaura. Toho policisté vyslechli ve čtvrtek odpoledne. Zatím kvůli nehodě nikdo nebyl obviněný.

Podívejte se, co o nehodě řekli svědci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz