Domácí

Inspekce odhalila nekvalitní paliva! Tady škodili vašim autům. MAPA

Inspekce odhalila nekvalitní paliva! Tady škodili vašim autům. MAPA
Zdroj: Getty Images

Česká obchodní inspekce pokutovala 13 provozovatelů čerpacích stanic, které prodávaly místo paliva sirnatou břečku. Od ledna do října prošlo kontrolou 2271 vzorků paliv, ze kterých 12 zcela propadlo a provozovatele čeká tučná pokuta. Jedna pokuta je za prohřešek z konce předchozího roku. Jestli jste také nevědomky nenapomohli zničení vašeho motoru, zjistíte z našeho přehledu.

Při kontrole zaměřené na čerpací stanice hodnotí Česká obchodní inspekce několik základních ukazatelů kvality paliva. Těmi jsou u benzínu tlak par s ohledem na klimatické podmínky a indukční perioda (oxidační stabilita).

Ta udává, jak moc benzín "vyšeptává". Čím více palivo oxiduje, tím více zanáší motor, ucpává palivové filtry a kvůli zvýšené kyselosti napomáhá korozi. U nafty se kontroluje bod vzplanutí, množství síry a MEMK (podíl mastných kyselin).

 

Související obsah

Povinnost zaplatit pokutu se letos týká celkem 13 provozovatelů čerpacích stanic. Jedna pokuta je za starší prohřešek z předchozího roku. Důvodem udělení pokuty je nejčastěji nedostatečná kvalita nabízených pohonných hmot.

  

Nejvyšší pokuta, kterou ČOI na základě kontroly udělila, je 350 000 korun. Letos nabyly splatnosti sankce za celkem 1 225 000 korun.

Podrobný přehled pokutovaných provozoven.

Nejvyšší pokutu si vysloužila čerpací stanice FORIANA, která ve své provozovně v Kratonohách prodávala naftu s téměř osmkrát vyšším obsahem síry, než je povolená hodnota. Testy ukázaly, že obsah síry v palivu je 89 mg/kg, přičemž požadovaná hodnota je 12 mg/kg.

  

Celkem 160 000 korun je povinen zaplatit provozovatel benzínek SEVEN a to za prodej benzínu s hodnotou par o téměř 10 jednotek vyšší, než udává norma. Provozovatel také používal prodejní stojan, ke kterému neměl příslušná úřední povolení.

Čerpací stanice MOL na dálnici D2 ve směru na Brno a ve Velkých Němčicích si za prodej nekvalitního benzínu vysloužila pokutu ve výši 150 000 korun.

Související obsah

Provozovatelce Anně Zatloukalové byla uložena pokuta 100 000 korun za prodej benzínu s výrazně nižší oxidační stabilitou, než udává povinná norma. "Správná" hodnota je 339 jednotek, vzorek benzínu z této provozovny měl pouze 287.

Osmdesát tisíc musí zaplatit provozovatel benzínky K&P v Jizerním Vtelně. Prodával naftu s nižším bodem vzplanutí, než udávají normy. Naměřená hodnota byla 48 °C namísto povinných 53.

Nejnižší udělená pokuta se týká provozovny Jaroslava Motyčky a to 5 000 za nadměrné množství síry v motorové naftě. Kontrolu této stanice provedl celní úřad. Čerpací stanice totiž není veřejná a je využívána pro služební nákladní vozidla.

  

Přehled výsledků kontroly pohonných hmot podle jednotlivých inspektorátů. 

Za říjen 2019 odebrala ČOI celkem 248 vzorků pohonných hmot, ze kterých požadovaným parametrům nevyhověl pouze jeden.


"V celkovém hodnocení a porovnání jakosti odebraných vzorků pohonných hmot bylo zaznamenáno v říjnu 2019 zlepšení, jelikož v září 2019 nevyhověly 2 odebrané vzorky (1 vzorek benzinu a 1 vzorek nafty)," uvádí Česká obchodní inspekce v tiskové zprávě za říjen.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz