Domácí

Revoluce na poštách: Od ledna opět zdraží. Změní se i doručování

Revoluce na poštách: Od ledna opět zdraží. Změní se i doručování
Zdroj: Profimedia

Ceník České pošty se od nového roku opět změní, připlatíme si za základní služby. Od ledna sáhneme hlouběji do peněženky kvůli doporučeným i cenným psaním.

Hlavní rozdíl, který pošta v příštím roce plánuje, je tzv. dvourychlostní doručování listovních zásilek. Pokud budete chtít doručit psaní do druhého dne, nově si za to připlatíte. Změna začne platit od 1. února 2020.

"Odesílatelé si budou moci zvolit, zda má jejich psaní být doručováno v tzv. prioritním režimu‚ též D+1, následující pracovní den po podání, nebo v tzv. ekonomickém režimu za stávající cenu. Prioritní zásilky tak podraží o 7 Kč," vysvětluje novinku Martin Drtina, tiskový mluvčí, Českého telekomunikačního úřadu.

Zrychlené psaní budete muset označit známkou se symbolem „A“ za 26 korun a viditelně označit symboly D+1. Na obyčejné psaní vám stačí známka B v hodnotě 19 Kč, k adresátovi by se psaní mělo dostat zpravidla dva pracovní dny po podání.

Podobný dvourychlostní systém doručování je běžný například v Rakousku, Itálii a v severských zemích.

Související obsah

Již od ledna pak pošta zdražuje některé základní služby. O tři koruny podraží vnitrostátní doporučená psaní všech hmotnostních stupňů a všechna vnitrostátní cenná psaní. Dražší budou i poštovní poukázky, včetně dobírkových. Poukázky s urychlenou výplatou typu D při poukazované částce do 1000 Kč zdraží o 14 Kč, všechny ostatní poukázky o 3 Kč.


Co vše se změní na poštách? Připomeňte si v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz