Domácí

Při výbuchu v Lenoře přišli lidé o střechu nad hlavou, takhle trávili Vánoce

Obyvatelé domu v Lenoře na Prachaticku, kterým v říjnu otřásl mohutný výbuch, tráví vánoční svátky většinou u příbuzných. Jejich dům už nestojí, ale lidé ze sousedství, kteří se museli také evakuovat, už se vrátili domů. V říjnu se při požáru a explozi devět lidí zranilo a jeden člověk zemřel.

Ještě před dvěma měsíci vypadal obývací pokoj manželů Strapkových z Lenory na Prachaticku strašlivě. Stěny, okna i zařízení jim v říjnu poničila ohromná exploze ve vedlejším vchodě. Dočasně museli opustit domovy. Chvíli to vypadalo, že letošní závěr roku budou trávit u příbuzných. Vánoční svátky ale nakonec prožívají doma. "Teď je nás tady asi dvanáct. My máme návštěvu teď. Děti a vnoučata," sdělil Tomáš Strapek.

Radost o letošních svátcích prožívá i pan Maďar z dalšího vchodu. Jeho nevidomá maminka chvíli po explozi skončila v nemocnici. Ještě před měsícem moc nevěřil tomu, že letošní Vánoce stráví spolu. Jeho velké přání se ale před několika dny nakonec vyplnilo.

Život se lidem z Lenory změnil na začátku října, kdy v jednom z vchodů vybuchly zřejmě úmyslně nastražené propanbutanové láhve. Devět lidí se zranilo, jeden zemřel. Podle místních to byl právě ten, který měl výbuch na svědomí. Dům, kterým exploze otřásla, byl podle statika natolik narušený, že musel jít nedávno k zemi.

Související obsah

Lidé, kteří v domě bydleli, jsou u příbuzných nebo v náhradním bytě. Jeden člověk ale stále zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Zájemci stále mohou přispívat finančními dary na transparentní účet. Jeho číslo je vyvěšeno na webových stránkách obce.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz