Zahraničí

Hrozí konflikt ve vesmíru? Ruské družice pronásledují americký satelit

Hrozí konflikt ve vesmíru? Ruské družice pronásledují americký satelit
Zdroj: TV Nova

Pentagon poprvé veřejně oznámil, že americký satelit čelí velmi nebezpečné situaci. Ohrožují ho družice jiné země. Informaci oznámil nejvyšší americký vojenský velitel John Raymond v rozhovoru pro magazín Time.

Riziko podle něj představují dva ruské satelity, které sledují americkou družici. Pravidelně se k ní přibližují až na vzdálenost menší než 160 kilometrů. Podle Raymonda začala ruská vesmírná loď manévrovat s americkým satelitem již krátce po jeho vypuštění na oběžnou dráhu.


"Je to velice znepokojující a nebezpečná situace, která se odehrává ve vesmírném prostoru,“ uvedl John Raymond v rozhovoru.

Související obsah


Američané vyjádřili své znepokojení Moskvě diplomatickou cestou. Podobné situace byly přitom donedávna běžné pouze v rámci vzdušného prostoru a mezinárodních vod, kdy Američané hlásili pravidelné střety s ruskými loděmi či letadly.

Američané považují incident za jasný signál toho, že Spojené státy vesmírné síly potřebují. Konfrontaci chápou jako přímou hrozbu. Jejich vytvoření schválil kongres loni v prosinci. Hlavním důvodem byla především obava, že by Čína a Rusko mohly ochromit nebo dokonce zničit americké družice.

Vesmírné síly představují strategický posun od pasivního provozu a pozorování satelitů k jejich aktivní obraně.

Satelit tajné služby National Reconnaissance Office obíhá okolo Země již od roku 2011. Patří mezi špionážní zařízení, která nahradila starší pozorovací družice ze 70. let minulého století.

Ve spojených státech probíhají důležité testy kosmických lodí, které mají dostat člověka do vesmíru:

Lucie Staničková, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz