Domácí

Firma zveřejnila data z katastru! Podívejte se, jestli na mapě nenajdete svůj dům

Firma zveřejnila data z katastru! Podívejte se, jestli na mapě nenajdete svůj dům
Daň z nemovitosti. Ilustrační foto | Zdroj: Mediafax

Společnost Nexter Company uzavřela smlouvu s českým katastrálním úřadem a získala dálkový přístup k údajům o prodeji nemovitostí v Česku. Následně vytvořila mapu, ve které lze zjistit, kdo koupil jaký byt a za jakou cenu. Atlas má podle firmy zvýšit transparentnost realitního trhu, podle úřadu ale firma jednala v rozporu se zákonem. Na on-line mapu upozornil portál iRozhlas.

Mapa s názvem Atlas cen ukazuje ceny nedávno prodaných nemovitostí podle dat z katastrálních úřadů, to vše bez nutnosti se registrovat nebo něco platit.

Data pochází od katastrálního úřadu, společnost Nexter Company si je koupila za 380 250 korun. Informace ale měly podle úřadu sloužit pouze pro interní potřeby společnosti.

  

"Společnost Nexter Company o souhlas s šířením údajů nikdy nepožádala. Kdyby tak učinila, souhlas by nezískala, neboť pro tento účel nelze údaje katastru užít," uvedl pro iRozhlas předseda úřadu Karel Večeře.

Související obsah

Firma se brání tím, že se dají data běžně dohledat a získat, portál je pouze sdružuje. V případě pochybení je společnost ochotna mapu vypnout, zatím ji ale katastrální úřad nekontaktoval.

"Je důležité, aby na skutečné ceny nemovitostí bylo vidět. Reakce na Atlas to potvrzují. Novináři nám říkají, že díky Atlasu získali podněty k tématu nekalého obchodování se státním majetkem. Ozývají se nám i lidé, kteří prodávají byt, a najednou vidí, že jim makléř slíbil o desítky procent nadsazenou cenu. To nás utvrzuje v tom, že Atlas je veřejnosti prospěšný," reagoval výkonný ředitel společnosti Michal Makoš.

Mapa původně zveřejňovala i informace o vlastnících a fotografie nemovitostí, vedení se je kvůli ochraně soukromí rozhodlo stáhnout.

"Jde prostě o důležité téma pro celý realitní trh. V našem podnikání každý den vidíme, kolik subjektů nepřehlednost realitního trhu využívá na úkor nezkušených majitelů nemovitosti, pro které je prodej často životní transakcí," doplnil Makoš.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz