Koronavirus

Nouzový stav v České republice. Co to pro nás znamená?

Epidemie Covid-19 v Česku si žádá mimořádná opatření. Ministr vnitra Jan Hamáček dnes navrhl vyhlášení tzv. nouzového stavu. Vláda jeho návrh schválila, a to s okamžitou platností. Co to pro nás bude ode dneška znamenat?

Nouzový stav se vyhlašuje na třicet dní, Poslanecká sněmovna ale může odsouhlasit v případě potřeby jeho prodloužení. Nouzový stav byl vyhlášen pro celé území České republiky, a to s okamžitou platností.

Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda ve zvláštním zákoně vymezit, která práva a v jakém rozsahu se omezují, a které povinnosti a v jakém rozsahu se ukládají. Podrobnosti stanoví zákon v souladu s Listinou základních práv a svobod.

Dnešní vyhlášení nouzového stavu pro Čechy znamená, že od pátku 13. března jsou zakázáný kulturní, sportovní a společenské akce, kde bude více než 30 osob. Nemůžeme ani do bazénů, posilovny nebo knihovny. Po osmé hodině večerní budou uzavřeny všechny restaurace a další stravovací zařízení.

Velké omezení nás čeké v cestování. Češi mají zákaz vycestovat do 13 rizikových zemí. Naopak cizinci z těchto zemí mají zakázaný vstup do Česka. Všechna další opatření jsou vyjmenovaná v tomto článku.

Související obsah

V případě nouzového stavu může vláda například nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech. Může také rozhodovat o bezodkladném provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

Během nouzového stavu bezpečnost České republiky zajišťují ozbrojené síly, záchranné sbory a havarijní služby. Ozbrojené síly mohou být v případě potřeby doplňovány na základě branné povinnosti.

Na zajišťování bezpečnosti v zemi se budou podílet nejen státní orgány, povinnost může stát vztáhnout i na právnické a fyzické osoby. Vláda po nich může žádat pracovní výpomoc nebo povinnost poskytnout věcné prostředky, které by přispěly k řešení krizové situace.

Související obsah

Aby byla vláda schopna pružněji reagovat, může požadovat, aby Parlament projednal vládní návrh zákona ve zkráceném jednání. "O takovém návrhu se Poslanecká sněmovna usnese do 72 hodin od jeho podání a Senát do 24 hodin od jeho postoupení Poslaneckou sněmovnou. Jestliže se Senát v této lhůtě nevyjádří, platí, že je návrh zákona přijat," definuje Ústavní zákon č. 110/1998 Sb. o bezpečnosti České republiky.

Po dobu stavu ohrožení státu navíc nemá prezident republiky právo vracet zákon přijatý ve zkráceném jednání.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz