Domácí

Kyberútok ochromil brněnskou nemocnici, operovat nebude do úterý

Kyberútoku čelí od pátečního rána Fakultní nemocnice Brno. Musela nouzově vypnout všechny počítače a přístroje připojené k síti, to ochromilo její práci.

Televizi Nova informaci potvrdil tiskový mluvčí nemocnice. Webové stránky FN Brno jsou mimo provoz.

S ohledem na útok bylo nutné odložit všechny plánované zákroky, lékařům nefunguje on-line kartotéka, nemohou obsluhovat rentgen. Čekají na další instrukce. Případem už se zabývá Národní úřad pro kyberbezpečnost.

"Vedení nemocnice a krizový štáb jede naplno. Přístroje jedou, vyšetření koronaviru funguje. Vše je zálohované, pacienti nejsou ohroženi. Jsem hrdý na naši nemocnici a všechny její zaměstnance, jak to zvládají kyberúutok," sdílel na twitteru Vlastimil Válek, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN a LF MU Brno.

"Odkládáme operace i na pondělí a úterý, řešení bude ještě trvat, nejspíš v řádu dnů. Zjišťujeme rozsah závad, zdá se, že většinu pacientských dat se nám podaří zachránit," potvrdil Jaroslav Štěrba, ředitel nemocnice.

Již fungují laboratoře, biochemie, hematologie, radiologické systémy, recepty ale musejí vypisovat ručně. Péče o pacienty naplno funguje, omezeny jsou jen plánované operace. "Akutní operativu jsme schopni zvládnout. Stejně jako vyšetření na koronavirus, v řádu dnů budeme dokonce schopni znásobit jejich počet," dodal ředitel.

Teď je vše v rukách Národního úřadu pro kyberbezpečnost. Část dat asi nebude možné zachránit, zejména data z předchozích radiologických vyšetření," dodal Štěrba.

Jen před pár měsíci podobnému kyberútoku čelila benešovská nemocnice, v omezeném režimu musela fungovat více než týden, akutní pacienti museli být dokonce převezeni jinam.

Související obsah

Útok vyvolal diskuzi nad připraveností českého zdravotnictví podobným kyberútokům čelit.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz