Domácí

Hasiči se pochlubili pomocí od státu. Dostali pomůcky ze studené války

Hasiči se pochlubili pomocí od státu. Dostali pomůcky ze studené války
Zdroj: Hasiči Klášterec nad Ohří

Hasiči patří mezi profese, které jsou v první linii, náleží jim proto přednostní dodávky ochranných pomůcek nejvyšší kvality. Zatímco moderní prostředky proti biologickému ohrožení si ale museli zajistit sami za pomoci peněz města, stát jim přispěl desítky let starými obleky a maskami z období studené války.

Svými zásobami se pochlubili na sociálních sítích například hasiči z Klášterce nad Ohří na Chomutovsku. Ukázali vedle sebe fotografie pomůcek od státu a od města. "Na jedné straně jsou prostředky používané v 21. století pro zvládání situací s výskytem biologických ohrožení, kterými jsme vybaveni za peníze města a s vlastní snahou při jejich sehnání," napsali.

"Na straně druhé jsou prostředky vyvinuté v době studené války, oblek SOOCO, tedy “atombordel” a masky CM4 s filtry MOF4, které se dnes dají sehnat v armyshopech pro sběratelské účely. Těmi nás vybavil stát," dodali. 

"To snad naše vláda nemůže myslet už vážně, ne?" reagují na příspěvek v komentářích lidé. Klášterečtí hasiči nejsou jediní, kteří dostali tyto muzejní exponáty od státu. I další složky jimi byly vybaveny. "Také jsme je dostali a máme pocit bezpečí a sucha. Uložíme pěkně do skladu, aby se nepoškodily a nebudeme na ně raději ani koukat. Jen tak nám vydrží na další desetiletí," píše pan Jiří z hasičského sboru města Varnsdorf.

Související obsah

 

Redakce TN.cz se proto pokusila kontaktovat ministerstvo vnitra a požádat o vyjádření, nicméně bez úspěchu. Kolem dodávek ochranných prostředků se vedly rozsáhlé diskuze plné emocí - zdravotníci, hasiči a další povolání jich měli po několik týdnů akutní nedostatek a stát jim další nedokázal zajistit.

Ministerstvo vnitra veřejnost ubezpečuje, že je situace už lepší. Aktuálně dodalo prostřednictvím hasičů téměř pět a půl milionu respirátorů, přes 33 milionů roušek či 167 tisíc ochranných obleků.

Jak co nejvíce snížit riziko nákazy koronavirem při nakupování? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz