Koronavirus

Každý jinak: Vojtěch chce uvolňovat, Hamáček je proti. Prymula se děsí

Velikonoční víkend vylákal spoustu lidí ven, mnoho z nich ale ignoruje bezpečnostní opatření, venku nenosí roušky, shlukují se u prodejních okének. Politici proto několikrát vyzvali k dodržování pravidel, která mají pomoci proti šíření koronaviru. Ten je v Česku stále na vzestupu, za den přibylo 106 nakažených, tři lidé zemřeli.

- V Česku bylo potvrzeno 5902 případů nákazy koronavirem, onemocnění Covid-19 podlehlo 129 lidí, 411 lidí se vyléčilo. Otestováno už bylo 120 285 lidí

- klesá hodnota čísla R, což značí, že by epidemie již mohla být na ústupu

- Na konci článku najdete průběžně aktualizované mapky s počtem nakažených v jednotlivých krajích a okresech

- Neorientujete se ve všech vládních nařízení ve spojitosti s koronavirem? V tomto článku na TN.cz naleznete pomoc

- Rakousko zavedlo přísnější opatření na hranicích s Českem a Slovenskem, na německých hranicích se demonstrovalo

- Po celém světě už se koronavirem nakazilo téměř 1,7 milionu lidí, zemřelo více než 102 tisíc lidí, 376 tisíc se vyléčilo. Počty rostou hlavně ve Velké Británii, nadále také v USA

- Lidé si mohou stáhnout aplikaci eRouška, je to součást projektu Chytrá karanténa

- Adam Vojtěch slíbil rozvolňování opatření již po Velikonocích, podívejte se, co by se mohlo změnit

Členové vlády jsou pod tlakem a jejich mediální prohlášení se mnohdy rozcházejí. Ministr Adam Vojtěch slibuje, že již po Velikonocích by mohla přijít další rozvolnění přísných opatření. Ministr vnitra Jan Hamáček tak optimistický není, v Ústředním krizovém štábu bude zřejmě prosazovat spíše opatrnější kroky. Rozčíl ho i současný stav, kdy během slunných velikonočních dní řada lidí vyrazila ven a nedodržuje předepsaná opatření.

V Česku byla spuštěna aplikace eRouška, jedná se o součást systému Chytrá karanténa ministerstva zdravotnictví. Aplikace eRouška si díky Bluetooth pamatuje ostatní eRoušky, které jste potkali. Usnadní tak hygienické stanici dohledávání rizikových kontaktů. Aplikace nezaznamenává polohu, pouze sleduje, se kterými uživateli této aplikace jste se dostali do kontaktu.

Meteorologové předpovídali, že bude o víkendu převážně jasno až polojasno, mnoho lidí tak vyráží i přes mnohá upozornění na chaty či chalupy, další plní parky a sportoviště. V dodržování bezpečnostních opatření chybují běžní občané i vrchní politici.

Podle českého premiéra následující víkend rozhodne, právě tradice spojené s Velikonocemi by mohly spustit nežádoucí vlnu šíření nemoci Covid-19. Mnozí členové vlády proto apelovali, aby si lidé letos obvyklé kratochvíle odpustili. K dodržování pravidel vyzvala i policie.

Nemoc Covid-19 už byla v České republice potvrzena u 5902 lidí, onemocnění podlehlo už 129 pacientů. 411 se vyléčilo. Od pátečního do sobotního rána se potvrdilo 146 případů nákazy koronavirem, 10 lidí kvůli nemoci Covid-19 zemřelo. Za posledních 24 hodin se vyléčilo dalších 61 lidí.

  

V Česku se neustále daří navyšovat testovací kapacitu, otestováno k sobotnímu ránu bylo téměř 120 tisíc lidí, podle ministerstva je reálné denně otestovat až 15 tisíc lidí. Odborníci i vláda chtějí tuto kapacitu ještě zvednout.

Související obsah

Po celém světě už byla k sobotnímu večeru nákaza koronavirem potvrzena u 1 767 000 lidí, onemocnění Covid-19 podlehlo 108 135 lidí, 400 866 pacientů se z nemoci vyléčilo.

Počty nakažených v okresech (pro zjištění počtu nakažených najeďte kurzorem na daný okres):


Počty nakažených v krajích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz