Domácí

Hackeři mohou útočit na nemocnice, varuje NÚKIB. Hrozba je vysoká

Hackeři mohou útočit na nemocnice, varuje NÚKIB. Hrozba je vysoká
Zdroj: Profimedia

Na české nemocnice se zaměřují hackeři, informoval úřad pro kybernetickou bezpečnost. První útoky se již podařilo odvrátit. Nařízenou karanténu v Česku budou lidem ukončovat praktičtí lékaři. Děti ve Španělsku mají od úterý přísný zákaz vycházet ven ze svých domovů.

Hlavní události

- Česko eviduje 6433 lidí nakažených koronavirem, z čehož 169 pacientů zemřelo a 972 se uzdravilo

- NÚKIB varuje před kyberútoky mimo jiné na zdravotnická zařízení, hrozba je podle něj vysoká

- Podle ministerstva zdravotnictví ve středu nezemřel žádný pacient s Covid-19, což je poprvé za poslední tři týdny

- Nařízenou karanténu budou lidem ukončovat praktičtí lékaři po vyšetření protilátek v krvi s negativním výsledkem

- Lidé si stěžují, že operátoři vydělávají na současné krizi. Ti se však brání, že nabízejí svým zákazníkům mnoho výhod

- Pravidla pro vycestování by se mohla v létě zmírnit, uvedl epidemiolog Roman Prymula. Diskuze se vedou hlavně o cestách do Chorvatska a na Slovensko

- Koronavirem se ve světě nakazily přes dva miliony lidí. Více než čtvrtina z nich je ze Spojených států, které hlásí přes 644 tisíc infikovaných

- V Belgii umřelo 14 % infikovaných koronavirem, vzhledem k počtu obyvatel tam umírá víc lidí než ve Španělsku a Itálii

- Španělé uvolnili některá opatření v souvislosti s koronavirem, naopak jiná zpřísnili. Děti mají přísný zákaz chodit ven

- Na konci článku najdete mapy, kde se můžete podívat na počet nakažených v krajích a okresech České republiky

Nové omezení kvůli šíření koronaviru představilo Španělsko v úterý. Silně dopadlo i na ty nejmenší. Za žádných okolností není dětem povoleno opouštět jejich domovy. To se ovšem nelíbí některým politikům. “Děti by měly chodit ven. Na nic nečekejme, volnost dětem!“ uvedla na svém facebooku starostka Barcelony Ada Colauová, matka dvou dětí. Informace přinesl portál BBC. Španělsko přitom v úterý uvolnilo některá jiná opatření, v některých odvětvích mohou lidé opět do práce.

Kyberútoky mají zasáhnout české nemocnice

Varování před kybernetickými útoky vydal ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útoky by mohly cílit také na zdravotnická zařízení. Podle NÚKIBu je lze očekávat v nejbližších dnech. Už začala přípravná fáze útoků, a to zejména prostřednictvím spear phishingové kampaně. Úroveň hrozby je vysoká.


“K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ řekl ředitel NÚKIBu Karel Řehka.

"Upozornění NÚKIBu bereme velmi vážně, a proto jsme neprodleně zdravotnickým zařízením zaslali informaci o varování před hrozbou kybernetických útoků včetně hlavních kroků, které by měli IT odborníci neprodleně uskutečnit. S NÚKIBem jsme ve spojení," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Některé útoky mířené na nemocnice i ministerstvo zdravotnictví se podle Vojtěcha již podařilo odvrátit.

Související obsah

Kritická situace v Belgii

Belgie čelí kritické situaci. Na rozdíl od nejpostiženějších států (v absolutních číslech) nemá početnou populaci, procentuálně se tak jedná o jednu z nejzasaženějších zemí. Zejména počet obětí tam roste velmi rychle, během čtvrtka zemřelo přes 400 lidí.

V zemi je vysoká mortalita - aktuálně umírá téměř 14 procent infikovaných. V přepočtu na milion obyvatel je počet mrtvých v Belgii vyšší než ve Španělsku, Itálii i USA, kde na koronavirus zemřelo absolutně nejvíce lidí. Na jeden milion lidí v Belgii připadá 419 úmrtí, v Itálii je to 358 a ve Španělsku 409.

Související obsah

Otcové u porodu

Od půlnoci otcové a jiné třetí osoby mohou být u porodu. Platí však, že musí mít teplotu nižší než 37 stupňů a na sobě ochranné pomůcky. Podmínkou je, aby porod proběhl v samostatném pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením.

Nemocnice v Čechách se potýkají s velkým nárůstem úrazů. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Ukončení karantény

Od 22. dubna budou nařízenou karanténu nově ukončovat praktičtí lékaři a to až po provedení vyšetření na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. I nadále bude platit, že karanténa trvá po dobu 14 dní za předpokladu, že člověk nemá příznaky koronaviru. Až po 14 dnech bude moct lékař provést vyšetření.

Koronavirus ve světě

Nakažených je na celém světě přes dva miliony, více než čtvrtinu z celkového počtu přitom tvoří Spojené státy americké. Země hlásí přes 644 tisíc infikovaných a téměř 30 tisíc mrtvých. Situace se rychle zhoršuje i ve Francii, která je aktuálně čtvrtou nejpostiženější zemí koronavirem. Zemřelo tam již přes 17 tisíc pacientů s Covid-19, počet nakažených se blíží 150 tisícům.

Související obsah

Prezident Donald Trump informoval, že jeho vláda se snaží zjistit, zda virus nepochází z čínské laboratoře ve Wu-chanu, odkud se rozšířil. Ministr zahraničí Mike Pompeo apeluje na Čínu, aby řekla pravdu. Původ viru je stále záhadou. Nejčastěji se hovoří o tom, že pochází z nelegálního trhu se zvířaty a jeho původním hostitelem byli netopýři.

Američtí úředníci uvedli, že je předčasné předkládat nějaké závěry a nevěří, že je virus spojen s vývojem biologických zbraní. Podle některých z nich skutečná příčina pandemie koronaviru nemusí být nikdy známá, uvedl zpravodajský web CNN.

Mapa nakažených v krajích ČR

Mapa nakažených v okresech ČR


Uzavřené hranice jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka otázkou několika měsíců. Více informací zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz