Domácí

Za pěstování konopí šest let, potvrdil ÚS. Původně muž dostal podmínku

Za pěstování konopí šest let, potvrdil ÚS. Původně muž dostal podmínku
Zdroj: Policie ČR

Muž, který byl odsouzen k šestiletému trestu za pěstování konopí, neuspěl se svou stížností u Ústavního soudu. Ten nebral rodinnou situaci muže jako přilehčující okolnost a stanovil kritéria, podle kterých se bude příště v podobných případech rozhodovat.

Dítě a hypotéka se jako polehčující okolnosti u trestné činnosti brát nebudou, vzkázal Ústavní soud. Během pátku zamítl stížnost muže, který dostal nepodmíněný šestiletý trest za pěstování konopí na zahradě u svého rodinného domu.

Muž od začátku považoval trest za přemrštěný, poukazoval zejména na příliš tvrdé dopady pro jeho rodinu. V ústavní stížnosti uvedl, že předešlé soudní instance nezohlednily dostatečně jeho životní situaci, se svou partnerkou se totiž má starat o dceru a splácet hypotéku za rodinný dům.

Ústavní soud to však jako dostatečný důvod ke zmírnění trestu neviděl. Podpořil tak rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, podle kterého se dopad trestu na rodinu odsouzeného nevymyká podobným situacím. Dopad na ochranu společnosti prý v tomto případě převáží nad nejlepším zájmem dítěte.

Související obsah

Celý případ pak podle Ústavního soudu poslouží jako určitý precedens, podle kterého bude justice rozhodovat o ukládání trestů rodičům pečujícím o dítě. "Vyložili jsme kritéria pro ukládání nepodmíněných trestů v případě, že je ve hře nejlepší zájem dítěte. Podle těchto obecných kritérií budou nyní soudy případy posuzovat," řekla tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Muž měl na své zahradě vysadit a pěstovat 28 rostlin konopí s vysokým obsahem THC, které dál zpracovával. Protože byl do té doby trestně bezúhonný a k činu se přiznal, odsoudil ho Krajský soud k Brně v původním rozsudku k tříletému trestu podmíněně, právě s přihlédnutím k jeho rodinné situaci.

Související obsah

Státní zástupce se ale odvolal a odvolací Vrchní soud v Olomouci přeměnil podmínku v nepodmíněný šestiletý trest ve věznici s ostrahou. Původní postih totiž považoval za nepřiměřeně mírný. Dovolání odsouzeného Nejvyšší soud odmítl, záležitost pak v pátek definitivně rozhodl právě Ústavní soud.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz