Zahraničí

Pojedeme podle Singapuru, říkal Babiš. Zemi teď zasáhla druhá vlna

Ještě před nedávnem byl Singapur dáván za příklad, jak efektivně bojovat s pandemií koronaviru. Teď ale v zemi letí raketově nahoru počet odhalených případů nákazy. Jen v sobotu přibylo přes 900 nemocných! Zřejmě tak vybuchla časovaná bomba, před kterou mnozí varovali – nákaza zasáhla přeplněné ubytovny se zahraničními dělníky.

Hong Kong, Singapur, Tchaj-wan a Jižní Korea byly dávány za příklad, jak má demokratická společnost bojovat s koronavirem. Inspirací Singapurem se netajil ani český premiér Andrej Babiš, když na začátku dubna mluvil o tom, jak bude Česko uvolňovat karanténní opatření.

"Po Velikonocích začneme uvolňovat některé obchody, ale k tomu jsou třeba pravidla a vysoká hygienická úroveň. Pojedeme podle Singapuru. Máme pravidla pro otevřené továrny, kanceláře, školy," řekl Babiš 2. dubna.

V té době bylo v Singapuru zhruba tisíc případů nákazy, v Česku už téměř čtyři tisíce. Jenže zatímco tuto sobotu jich v Česku bylo 6 654, v Singapuru počet nakažených vystřelil na 5 992. Malý asijský ostrovní stát má přitom polovinu obyvatel co Česká republika, jen lehce přes pět a půl milionu.

Singapur excelentně zvládl první vlnu nemoci. Ta v zemi propukla už 23. ledna. Singapuru hrála do karet geografie. Je to ostrovní stát, s pevninou jej spojují dva mosty. Země má špičkový zdravotnický systém, nemoci podlehlo zatím jen 11 lidí, a zkušenosti s epidemií SARS.

A tak hned vláda spustila přísná karanténní opatření pro podezřelé případy. Nemocnice jsou na podobné případy díky zkušenostem se SARS připravené a vybavené, takže se nenakazili zdravotníci. Pacienti s pozitivním testem na koronavirus zůstali v nemocnici, a to i v případě, že byly jejich příznaky lehké. Žádná domácí karanténa, připomněl podle CNN Dale Fischer, který má v Národní fakultní nemocnici v Singapuru na starosti kontrolu infekčních nemocí. I když lidé neměli žádné symptomy, zůstali prostě v nemocnici, dokud jim testy na Covid-19 nevyšly negativní.

Související obsah

Díky tomu a přísným hygienickým opatřením (roušky a dezinfekce) mohl život fungovat víceméně normálně. To podle Fishera lidé v Singapuru chtěli. "Chceme, aby obchody, kostely, restaurace a školy zůstaly otevřené. Takhle vypadá úspěch. Všechno pokračuje jen s nezbytnými úpravami a pokračujete takhle, dokud není lék či vakcína,“ napsal podle CNN Fisher předtím, než se to v Singapuru sesypalo.

V posledních dnech nemocných přibývá raketově. Denní přírůstek se pohybuje od 10 do 20 %. A velká většina případů má společného původce – ubytovny pro zahraniční dělníky. V sobotu podle singapurského ministerstva zdravotnictví přibylo 942 případů, z toho 893 je klasifikováno jako přenos mezi dělníky žijícími na ubytovnách.

"To, jak se Singapur stará o zahraniční dělníky, to není přístup prvního světa, ale přístup třetího světa. Vláda dovolí, aby je zaměstnavatelé vozili na podlaze v náklaďácích bez sedadel. Spí v přeplněných ubytovnách, kde jsou jako sardinky natěsnáni na pokojích po dvanácti. Ubytovny nejsou čisté a hygienické. Ubytovny byly jako časovaná bomba,“ varoval singapurský právník a diplomat Tommy Koh 6. dubna. A časovaná bomba vybuchla.

Související obsah

Země od 7. dubna zavedla nová pravidla, balíček označila jako "Pojistky". Už 80 % lidí v Singapuru pracuje z domova, roušky jsou na ulicích povinné, platí nová opatření týkající se odstupů na veřejnosti, které vyrazily do ulic kontrolovat tři tisícovky příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek. A například pracovníci jedné pobočky společnosti teď nemohou jít pracovat na jinou pobočku.

Není jasné, jestli na dělnické ubytovny někdo první případy nákazy v březnu přivezl ze zahraničí, nebo tam byly delší čas a jen se o nich nevědělo. Některé dělnické ubytovny ale skončily v karanténě. Odborníci upozorňují, že v tom, jak v zemi žijí zahraniční pracovníci, má Singapur problém, který bude muset řešit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz