Koronavirus

Babiš uvažuje o prodloužení stavu nouze, politici se neshodnou

Do úterý mají ministři odevzdat premiérovi podklady, díky kterým by měl obhájit před Sněmovnou prodloužení nouzového stavu. Ministr vnitra a zároveň šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) si myslí, že je to nutné. Premiér, někteří další ministři a také například epidemiolog Prymula dospěli k názoru, že k tomu aktuálně není důvod. Vláda se ale dohodne až na základě odborné diskuze.

Premiér Andrej Babiš (ANO) zadal všem ministrům domácí úkol. "Já sem požádal všechny ministry, aby se mi písemně vyjádřili do úterního poledne, jaké argumenty mají pro, nebo proti. Jakmile to budu mít na stole, tak svolám vládu, možná i speciální vládu, a budeme se o tom bavit," řekl.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) si už nechává zpracovat odbornou analýzu. "Abych se vám přiznala - já sama už bych asi ani nebyla pro prodlužování nouzového stavu. Ale budu o tom přemýšlet," přiznala.

Související obsah

"Situaci vyhodnocujeme, ale z mého pohledu se nevyhneme žádosti o prodloužení," myslí si šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj nouzový stav umožňuje vládě nakupovat zdravotnický materiál přímo od výrobců bez výběrového řízení. O jeho prodloužení by ale znovu musela žádat Poslaneckou sněmovnu. Zejména opoziční poslanci ovšem tvrdí, že k dalšímu prodlužování není důvod.

"TOP 09 nepodpořilo ani prodloužení nouzového stavu do konce dubna," nastínila svůj názor předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. "Je ještě nutné, aby byl nouzový stav pro nařízení, které vláda přijímá, ještě v běhu? Podle mě je to minimálně sporné," myslí si předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Chceme, aby to vláda opravdu, ale opravdu velmi dobře zdůvodnila," přidal se předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Související obsah

Ani sám premiér si není jistý, zda je prodloužení nouzového stavu ještě nutné. Jak se na stavu epidemie podepsaly Velikonoce, se podle něj dozvíme ve středu. "Pokud vím, tak máme nakoupeno už dost, tak uvidíme, co řeknou ministři. Já to určitě nebudu tlačit nějakou silou, ale musí být konsensus," oznámil Babiš.

O případném prodloužení nouzového stavu by vláda jednala v průběhu týdne. V pondělí se chce zabývat například uvolněním cest pro pendlery. "Budeme o tom debatovat, jestli nenahradíme karantény nějakým testováním za nějakých pravidel," doplnil Babiš. Vláda se prostřednictvím videokonference sejde v pondělí odpoledne.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz