Koronavirus

Vláda kývla na vyšší schodek, zrušila zákaz vývozu dezinfekce

Vláda kývla na vyšší schodek, zrušila zákaz vývozu dezinfekce
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz vyvážet dezinfekci mimo Česko.Vláda v pondělí podpořila prodloužení programu Pětadvacítka a schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun. Od pondělí se také rozšířilo množství míst, kde si mohou Češi nakoupit. Podle ministra průmyslu a obchodu se některé další obchody mohou otevřít dříve, než předpokládá vládní harmonogram.

Hlavní události

- V Česku je celkem 6900 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nejméně 1559 lidí se již vyléčilo, 194 lidí zemřelo

- Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz vývozu dezifenkce z ČR

- Od pondělí mohou otevřít další obchody a provozovny. Podívejte se, co všechno může být od 20. dubna v provozu

- Vláda schválila zvýšení schodku státního rozpočtu a podpořila prodloužení programu Pětadvacítka do 8. června

- Podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka by se některé typy obchodů a provozoven mohly otevřít dříve, než předpokládá vládní plán

- S rouškami podle epidemiologa Romana Prymuly zřejmě budeme žít ještě několik měsíců

- Po celém světě se koronavirem nakazilo více než 2,4 milionu lidí, 166 tisíc lidí nemoci podlehlo, více než 637 tisíc lidí se vyléčilo

V pondělí zrušilo ministerstvo zdravotnictví po souhlasu vlády zákaz vyvážet dezinfekční přípavky mimo Českou republiku. Vláda o tom informovala v tiskové zprávě na webu

"Česká republika dospěla k závěru, že je schopna zajistit přípravky osobní hygieny určené na dezinfekci rukou pro potřebné pracovníky, není již důvodu pro další působení mimořádného opatření a je na místě mimořádné opatření zrušit," informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ve středu vláda projedná a připraví návrh ohledně cestování přes hranice. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) chtějí obnovit zejména pracovní a obchodní cesty.

Už před tiskovou konferencí ministryně financí Alena Schillerová potvrdila, že vláda podpořila návrh na prodloužení programu Pětadvacítka. OSVČ by tak mohly žádat o příspěvky i za období od 1. května do 8. června. Zároveň také vláda schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun.

Vedení Ústředního krizového štábu v pondělí jednalo o prodloužení nouzového stavu. Ministr vnitra Jan Hamáček upozornil, že by přestup do normálního režimu přinesl spoustu problémů. Podle Hamáčka by mohlo dojít k rozvolnění systému na hranicích. To by se dotklo nejen pendlerů. Vybraným lidem by k překročení hranic stačilo potvrzení o negativním testu.

Související obsah

Praktickým lékařům stále chybí důležité zdravotnické pomůcky, velká většina ordinací přesto nepřerušila svůj provoz, uvádí Sdružení praktických lékařů ČR (SPL). Od počátku pandemie zavřely své provozovny pouhé dvě desetiny procenta praktických lékařů pro dospělé. Podle dat největší české zdravotní pojišťovny z celkem 5 200 ordinací praktiků pro dospělé uzavřelo provoz pouze 11 ordinací, částečně omezený režim má 33 ordinací.

Podle SPL na trhnu nejsou ke koupi pláště, jednorázové rukavice, brýle i další pomůcky. Lékařům například tisknou štíty na 3D tiskárnách pacienti, také jim šijí roušky, lékaři si navzájem radí, kde koupit dezinfekci či rukavice.

Související obsah

"Respirátory FFP3 jsme viděli pouze v televizi a ani respirátorů FFP2 které dostáváme od státu není dostatek. Navíc jsou někdy sporné kvality, mnoho lékařů a sester má po nich alergickou reakci na obličeji a dechové potíže, zřejmě díky formaldehydu, kterými jsou některé typy respirátorů cítit. Z celé republiky nám chodí denně desítky mailů o tom, jak se naši členové snaží i přes neustálý nedostatek ochranných pomůcek situaci sami zodpovědně řešit. Kupují si pláštěnky, vymýšlí, jak znovu využít nedostatkové zboží – respirátor FFP2, který měli celý den na ústech,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

V pondělí mohou podle vládního harmonogramu otevřít další provozovny a obchody. Samotní provozovatelé ale mají mnohdy v nařízení vlády zmatek, někteří tak zřejmě neotevřou. Chaos panuje také mezi zákazníky, kteří někdy netuší, zda mohou do zvoleného obchodu vyrazit.

  

Uvolňování bezpečnostních opatření a otevírání obchodů proběhne v celkem pěti vlnách, v první například mohou otevřít někteří řemeslníci, kteří mají provozovnu. Otevřít mohou ale i například tržiště.

Více v reportáži TV NOVA:

A také autobazary v pondělí otevřely, setkaly se zájmem stovek zákazníků. Více v reportáži TV NOVA:

Všechny otevřené obchody a provozovny ale budou muset dodržovat přísná hygienická opatření, aby se minimalizovala možnost nákazy koronavirem. Provozovatelé musí například zajistit dostatek dezinfekce.

V Česku se počet potvrzených případů nákazy koronavirem vyšplhal na 6838, z toho 1559 lidí se vyléčilo, 194 zemřelo. Aktuálně je tak v Česku 5085 lidí s potvrzeným onemocněním Covid-19.

Celosvětově se potvrdilo k pondělnímu odpoledni 2 430 923 případů nákazy koronavirem, zemřelo 166 278 lidí, z nemoci Covid-19 se vyléčilo už 637 361 lidí.

Na reportáž TV Nova o tom, jak dlouho budeme muset zřejmě nosit roušky, se můžete podívat zde:

Zákaz vycházení byl prodloužen na dobu neurčitou. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz