Domácí

Boty si zkusíme, oblečení ne! Tohle nás od pondělí v obchodech čeká

Řadu otazníků vzbuzuje nařízení, které povoluje v pondělí otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních plochy. Zejména majitelé obchodů s oblečením si nejsou jistí všemi pravidly, která vláda vyžaduje. A některá navíc podle nich ani nedávají smysl. Problém je hlavně se zákazem zkušebních kabinek.

Obchodníci se už nyní připravují na své zákazníky. Přísná hygienická pravidla jim ale pořádně zamotala hlavu, zejména zákaz zkoušení zboží.

"Mám tady třeba i podprsenky které si ženy zkusit musí,“ řekla majitelka obchodu se spodním prádlem Romana Balažová.

Když si lidé nebudou moci oblečení vyzkoušet v obchodě, dostanou možnost zboží vrátit. To pak ale bude muset jít do třídenní karantény.

Související obsah

"To nemá logiku mít jeden box a shromažďovat tam všechno. V pondělí mi vrátí patery šaty, v úterý dvoje. Ty dám na ty pondělní a tím je kontaminuju,“ zlobí se majitel obchodu s oblečením Radim Král.

Obchodníci nemají jasno ani v tom, jak peníze vracet. "Nevíme ani jak vracet peníze, jestli tam bude lhůta jako při reklamaci 30 dní nebo je musíme vrátit okamžitě,“ dodává Král.

"Vláda mi nařídí otevřete, ale já nevím, jakým způsobem můžu opatření dodržet,“ je v rozpacích Balážová.

Související obsah

Naopak do bot můžeme vklouznout přímo v obchodě. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se neměly zkoušet na holou nohu.

Pak ale musí také mimo regál na tři dny. Délku karantény určili epidemiologové podle toho, jak dlouho se virus na materiálu udrží. U bot to je 48 hodin, u látky a knih 24 hodin. "Pokud si knihu někdo půjčí, musí pak do karantény na dva dny,“ uvádí Vojtěch.

Čtenář bude v knihovně veden tak, aby z ní co nejrychleji zase odešel. Návštěvník knihovny bude mít při vstupu připravenou dezinfekci a rukavice. Na vymezeném místě poté vrátí knihy.

Dobrou zprávou je, že většina obchodů otevře s velkými slevami. Jinak prý jarní kolekci nevyprodají.

Kvůli překotným změnám v uvolňování ochranných pravidel řeší obrovské problémy i řada zoologických zahrad. Podívejte se na reportáž TV Nova:

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz