Domácí

Chaos v DPH na pivo je tady! Co dalšího se od května mění? PŘEHLED

Chaos v DPH na pivo je tady! Co dalšího se od května mění? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Květen přináší celou řadu změn, která se dotkne obchodníků, milovníků piva i dětí, které chodí na základní školy. Většina z nich souvisí s postupným uvolňováním vládních opatření kvůli koronaviru. Podívejte se, co všechno je nebo bude od tohoto měsíce jinak.

Snížení DPH

U celé řady zboží a služeb došlo s 1. květnem ke snížení daně z přidané hodnoty na 10 procent. Ve druhé sazbě najdeme nově oblast stravování, prodej knih nebo některé řemeslné a odborné služby. Snížení DPH se dotkne například kadeřníků, opravářů kol, obuvníků, krejčích nebo uklízečů a pečovatelů, kteří chodí k lidem domů.

DPH na pivo

To je kapitola sama pro sebe. Také u některých druhů piva se snížila DPH, přineslo to ale obrovský chaos, kritiku a také posměch na sociálních sítích. Zatímco u piva natočeného do kelímku je sazba 21 procent, když si ho dáte u stolu, je to 10 procent a třeba nealko s sebou se daní 15 procenty.


Podívejte se na reportáž TV Nova o zmatcích v DPH:

Zlevnění vodného a stočného

Z 15 procent na 10 se snížila sazba DPH i u vodného a stočného, jehož cena se v posledních letech postupně zvyšovala. Vláda chce tomuto trendu zabránit, což se zřejmě podaří. Některé vodárenské společnosti už ohlásili, že voda zlevní, v průměru o tři až pět korun na tisíc litrů.

Zvýšení ošetřovného

Ošetřovné se zvýší ze 60 na 80 % základu mzdy, a to zpětně od 1. dubna. Novelu zákona už podepsal prezident, a tak budou moci rodiče dětí ze škol, které se v důsledku epidemie zavřely, čerpat zvýšenou dávku už v květnu. Kolik budete nově brát, si spočítejte zde.

Související obsah

 

Odklad EET

Od 1. května se měla spustit závěrečná fáze elektronické evidence tržeb (EET). Kvůli epidemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními se ale vláda rozhodla na tři měsíce odložit kontroly podnikatelů a tím fakticky celou fázi. "Do 1. srpna jako by EET neexistovalo," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Uvolnění opatření

Podle vládního harmonogramu by měly od 11. května otevřít prodejny v nákupních centrech, provozovny nad 2500 metrů čtvrtečních, restaurace s výdejními okýnky a zahrádkami, kadeřnictví, muzea nebo galerie. Od tohoto data by mělo být také možné zkoušet v obchodech oblečení.

Od 11. května budou také umožněny hromadné kulturní, společenské a sportovní akce do 100 osob, otevřou se kina a divadla. Od 25. května by se pak mohly zprovoznit vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy nebo divadla. V tomto termínu by měla začít například fotbalová liga.

Související obsah

Otevření škol

Žáci se na základní školy měli původně vrátit v červnu, podle rozhodnutí vlády by to ale u deváťáků mělo být už od 11. května. Stejný termín nyní platí pro studenty posledních ročníků středních škol, kteří se připravují na závěrečné zkoušky. Více čtěte v tomto článku.

Výjimky z nošení roušek

Výjimka se týká malých dětí do sedmi let, ale jen když jsou v mateřské škole. Dostali ji také duševně nemocní lidé a umělci a moderátoři, pokud budou mít negativní test na koronavirus. Další podrobnosti najdete zde.

Další změny od května najdete na následující stránce:

Nouzový stav

Vláda na svém čtvrtečním jednání po souhlasu Poslanecké sněmovny oficiálně prodloužila nouzový stav do 17. května. Do té doby tedy zřejmě budou platit všechna omezení, které kabinet schválí podle krizového zákona. Jak to bude poté, není jasné, ministerstvo zdravotnictví ale podle Babiše připravuje novelu, která by mohla umožnit vydávat mimořádná opatření i po konci stavu nouze.

Modré zóny

Modré zóny vláda zrušila od 16. března jako jedno z prvních opatření proti šíření epidemie, které mělo platit do konce nouzového stavu. V pondělí 27. dubna ale kabinet oznámil, že od dalšího dne se usnesení ruší.

Některá města se i přesto rozhodla modré zóny ještě pozastavit, například Praha, kde se nebude pokutovat do 11. května. V Brně se má za parkování znovu platit od středy 28. dubna, kontroly se ale obnoví až v pondělí 4. května.

Související obsah

Příspěvek pro OSVČ

Od tohoto měsíce měli také OSVČ, které koronavirus poškodil, dostat možnost čerpat jednorázový příspěvek 500 korun denně. Senátoři ale žádali zvýšení dávky na 700 korun za květen a 900 za červen, norma tak míří zpět do Sněmovny.

Konec mentolek

Do 20. května musí být z evropského trhu staženy klasické mentolové cigarety. Směrnice EU totiž zakázala všechny rozpoznatelné vůně nebo chutě, které se liší od tabáku. Takové výrobky jsou podle ní totiž atraktivnější, především pro mladé lidi.

Některé příchutě se přestaly prodávat okamžitě, "mentolky" dostaly čas navíc. Výjimku ze zákazu mají například doutníky, dýmkový tabák nebo náplně do elektronických cigaret.

 

Související obsah

Změny v MHD

Dopravní podniky v některých městech se vrací k normálu. Například v Opavě nebo v Žatci už bude do autobusů možné nastoupit předními dveřmi, což také znamená, že už budou cestující muset platit za jízdenku. Dosud si ji u řidiče nemohli koupit, jezdili tak zadarmo.

Letecká doprava

Během května by měly být obnoveny některé pravidelné letecké linky z Česka do zahraničí. Jako první by se měl spustit spoj z Prahy do Amsterdamu společnosti KLM, a to 4. května. Dosud z Letiště Václava Havla odlétaly jen dvě pravidelné linky - do běloruského Minsku a bulharské Sofie.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz