Domácí

Kvůli epidemii chybí v zemědělství pracovníci. Sklizeň je letos v ohrožení

Zemědělci bojují s nedostatkem pracovní síly. S těžkou prací při sázení a sklizni pomáhali brigádníci z východu - hlavně Ukrajiny. Těch je teď nedostatek a Češi se do práce v zemědělství prý moc nehrnou. Farmářům hrozí, že některé plodiny nedokážou sami sklidit.

Rodinná farma v Loděnicích na Jižní Moravě je každý rok plně závislá na pracovní síle z Ukrajiny. Specializuje se na papriky, které se nedají strojově obdělávat. Hned po zasazení se musejí všechny rostlinky ručně zakrýt. "Teď to roste a za měsíc a půl to budeme sklízet. Na sklizeň potřebujeme 100 brigádníků," říká majitel farmy Tomáš Pilař.

Vízová centra na Ukrajině jsou ale zavřená a farmáři zůstali odkázaní na tuzemskou pracovní sílu. Čechům však práce na poli moc nevoní. "Když jim řeknu, že budou pracovat deset hodin denně a na přímém slunci, tak do toho nejdou. Čech na tohle není zvyklý," říká pracovnice na farmě Klára Bažantová.

Loni touto dobou už měli sjednané zahraniční brigádníky na celé období sklizně. Letos jen podávají inzeráty, ale zájemci se nehrnou. "Kolega jich potřebuje 350, čeká jen, až se rozjedou vízová centra a ambasády," říká Bažantová.

Vysázet na poli papriku stálo přes pět milionů korun. Farmáři teď mají poslední měsíc na to, aby sehnali pracovní sílu, jinak jim hrozí, že nezvládnou sklizeň. V těžké situaci jsou teď sadaři, vinaři i chovatelé dobytka. Zemědělci na Českobudějovicku marně hledají traktoristy a krmiče krav.

"Máme naprostý nedostatek pracovníků. Ukrajinci odjeli s koronakrizí a ještě se nevrátili," vysvětluje předseda zemědělského družstva Hosín Jiří Severa. Obrovský zájem o pracovníky v zemědělství potvrzují i pracovní agentury. "Máme stovky poptávek po zaměstnancích v zemědělství a jiných oborech. Převážně jde o Ukrajince a lidi z Indie," tvrdí jednatelka agentury Jobkartell Gabriela Němečková.

Do pomoci farmářům se už zapojilo přes 150 studentů České zemědělské univerzity a další stovky z vysokých škol po celé republice. Nedostatek brigádníků může ještě zvýšit cenu zeleniny v obchodech.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz