Koronavirus

Šestina škol při koronakrizi nehodnotí žáky! Opadá zájem o univerzity

Šestina škol při koronakrizi nehodnotí žáky! Opadá zájem o univerzity
Zdroj: Getty Images

Výzkumníci v době koronaviru zkoumali, jak rodiče s dětmi na základních školách hodnotí domácí výuku a české školství. Ve způsobu hodnocení jsou mezi školami velké rozdíly, v době preventivních opatření pro šíření koronaviru opadlo u rodičů zájem o vysokoškolské vzdělání pro jejich děti.

Každá škola si řeší hodnocení v době koronakrize po svém. V dubnu odborníci sledovali mezi českými rodiči, jak se dívají na domácí výuku a školství v době koronakrize. Výsledky zveřejnila koncem května.


“Asi 17 procent nehodnotí vůbec, 30 procent slovně i známkami. Půlka žáků ale dostane alespoň jednou týdně známku. To je dvakrát víc, než zjistila Česká školní inspekce mezi řediteli škol,“ uvedli výzkumníci. Různé způsoby známkování patří podle nich mezi problémy související s decentralizací základního vzdělávání.


Velká část rodičů upozornila také na nepřiměřené množství zadané látky, podle dat to vychází na 39 procent. Naopak 55 procent má za to, že studijní látky je přiměřené množství.


Sociologové odhalili ztrátu zájmu rodičů o vysokou školu pro jejich děti. Změna je patrná jak u rodičů s maturitou a vyšším vzděláním, tak u rodičů bez maturity. “Nyní chce jen 31 procent rodičů, aby jejich dítě dosáhlo vysokoškolského vzdělání oproti 37 procentům v prosinci 2019 v panelu stejných respondentů,“ uvedli odborníci.


U rodičů s vyšším vzděláním převládá jako preference pro jejich děti středoškolské vzdělání s maturitou, naopak u rodičů s nižším vzděláním je vysněným studijním vrcholem jejich dětí středoškolské vzdělání bez maturity.

Související obsah


“Více rodičů než před pandemií, 86 procent oproti 73 procentům, si myslí, že úroveň českého základního školství je dobrá nebo relativně dobrá,“ stojí v souhrnu výzkumu.


Výzkumu se zúčastnilo celkem 741 rodičů, kvůli metodice se ale jednalo jen o ty, kteří mají připojení k internetu. Vzorek kopíruje složení populace rodičů z hlediska pohlaví, vzdělání, ročníku dítěte a regionu. Rodiče odpovídali vždy za jedno ze svých dětí, které v tomto školním roce navštěvuje základní školu.


Na výzkumu se podílela iniciativa IDEA antiCovid-19 a společnost PAQ Research, data sbírala agentura STEM/MARK a projekt financovala Nadace České spořitelny.

Přes 9500 záškoláků, žáci se neúčastní online výuky! Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz