Zahraničí

Polsko hlásí rekordní počet nových případů. Nakažení jsou hlavně horníci

Ve světě přesáhly počty nakažených koronavirem hranici sedmi milionů. Přes 400 tisíc lidí v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo. S epidemií obtížně bojuje i jeden z našich sousedů - Polsko. V sobotu tam laboratoře oznámily 576 nových případů, což je nejvíc od začátku epidemie. Virus se tam ve velkém šíří mezi horníky.

Otevřené parky, nákupní centra, kadeřnictví nebo kostely. Polsko se stejně jako řada dalších evropských států od začátku května vrací k normálnímu životu. Zatímco na většině území je situace klidná, plné ruce práce mají hygienici ve Slezském vojvodství - regionu přímo sousedícím s Českem.


Stejně jako v Darkově se koronavirus začal rychle šířit mezi horníky. Ti tvoří většinu nově nakažených, kterých jen během soboty přibylo téměř šest set.

Související obsah


"V dolech v tuto chvíli probíhá plošný screening. Teď se zaměřujeme především na odebírání vzorků. Zvyšující se počet nakažených je dán i počtem testů, které se provádějí v ohromném měřítku,“ řekla mluvčí vojvody Slezského vojvodství Alina Kucharzewska.


V zemi, kde Covid-19 propukl u více než 26 tisíc lidí, se přitom už za tři týdny konají prezidentské volby, které byly začátkem května kvůli epidemii odloženy.


I přes rostoucí počet nakažených je Polsko podle českého ministerstva zahraničí bezpečným státem, do kterého je možné cestovat. Země ale zatím cizincům až na výjimky své hranice plně neotevřela.


Řada evropských států, včetně Německa, nebo Švýcarska, má v plánu zrušit hraniční kontroly 15. června. Návratu k volnému pohybu osob v rámci schengenského prostoru pak chce Evropská unie docílit do 31. června. Třeba Španělsko se ale k běžnému režimu na hranicích vrátí nejdříve 1. července.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz