Politika

Piráti si do Sněmovny přinesli vidle, Jurečka štěrk. Vládu nepřesvědčili

Hladiny podzemních vod se i přes četné deště stále nedoplnily. Klimatologové navíc už brzy očekávají přechod do druhého extrému, do sucha. Ve čtvrtek se kvůli tomu mimořádně sešli poslanci, ale jejich debata o novelách vodního zákona se strhla ve vzájemné obviňování.

Jenom mluví, ale nic nedělají. Opozice je k současné vládě nemilosrdná a obzvláště dlouhotrvající sucho jí pořádně otloukla o hlavu. "Vláda má hodně strategií, koncepcí, všechno na papíře, ale důležité jsou reálné kroky," vytkla ministrům šéfka TOP 09 Markéta Adamová.

"Ministerstvo životního prostředí řeky zakrucuje a ministerstvo zemědělství je rovná," prohlásil místopředseda Pirátů Radek Holomčík. Opozice proto připravila desítky návrhů. Týkají se mimo jiné jasné strategie zadržování vody, hospodaření s ní, zalesňování krajiny nebo tvorby jezer.

Pirátská strana se ve čtvrtek rozhodla za svých pět pozměňovacích návrhů bojovat i jinak než jen slovně. Na mimořádnou schůzi přišli poslanci se džbánem vody a vidlemi. "Ty vidle mě trošku vystrašily, já doufám, že to bude vtípek," reagoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Související obsah

"Vidle jsou symbolem toho, že chceme podporovat lidi, co chtějí hospodařit v krajině, aby nemuseli vyplňovat stohy papírů a nechat se buzerovat od státu," vysvětlil Holomčík. Ochranka ale pirátské poslance s vidlemi do jednacího sálu nepustila.

Taktiku s rekvizitou ovšem zvolily i další kluby. "Já bych vám nabídl vodu, ale je evidentní, že štěrku se nenapijeme," komentoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka své přesýpání kamínků.

Podle šéfa lidovců totiž současná vláda dbá více na ochranu ložisek těžby štěrku než vodních zdrojů. Není to ale tak dávno, co právě KDU-ČSL stála v čele resortu zemědělství a podle současných ministrů i poslanců se v boji proti suchu také zrovna neukázali.

Související obsah

"Já jsem převzal ministerstvo po ODS v kombinaci s TOP 09 a tam nebylo nic," kritizoval Brabec. "Problematiku vody nevyřeší jeden ministr za jedno volební období," oponoval Jurečka.

Řada bodů byla na čtvrtečním jednání smetena ze stolu, třeba opoziční návrh na využití dešťové vody. Ministr životního prostředí prý už takové kroky dělá a podle něj lépe.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz