Přemýšlíte někdy nad tím, jestli správně vyslovujete název vašeho oblíbené nápoje nebo značky auta? Nechcete se už nikdy ztrapnit při objednávání v restauraci? Naučte se, jak správně vyslovit slova jako Hoegaarden, puzzle nebo Peugeot.
Cizí slova jsou dennodenně všude kolem nás. Ať už si objednáváme v restauraci jídlo nebo nakupujeme oblečení v obchodě. Správná výslovnost zahraničních názvů značek a jídel, tak pro nás může být někdy i velkým oříškem.
Často se setkáváme s tvary jako gnoči, lambordžíny nebo najk. Ani jeden z těchto tvarů, ale není správně. Náš přehled vám pomůže, jak už se při vyslovování těchto slov nikdy neztrapnit.
Gnocchi
Klasická italská příloha v podobě šišek z mouky. Málokdo ale při objednávání v restauraci umí tento pokrm správně vyslovit. Správně se totiž neříká "gnoči", ale "ňoky".
Espresso
Jste milovníci kafe? Tak si zapamatujte, že správný tvar je "espresso". Kavárníci se totiž často setkávájí i s tvarem "expresso".
Croissaint
Kdo by neznal toto sladké pečivo původem z Francie. Pečivo se správně vyslovuje "kroasán".
Nike
Jedna z nejznámějších firem vyrábějící sportovní oblečení na světě. Většina světa, ale její název vyslovuje špatně, jelikož říká "najk". Firma se přitom, ale jmenuje "najký". Pamatujte si na to, až si půjdete příště koupit boty.
Ikea
Švédská firma zaměřující se na prodej levného nábytku. Říkáte "Ikea"? Správně je to "ajkýa".
Lamborghini, Hyundai a Peugeot
Majitelé aut určitě znají tyto tři zahraniční značky automobilů. Co už ale možná nevědí je, že se správně vyslovují "lamborgýny" a "Hjundé". Žádné "lambordžíny" a "hjundaj". Stejně tak se neříká "pežot", ale "pežů".
Hoegaarden
Oblíbené belgické pivo. Mnohdy můžeme slyšet lidi, že si objednávájí "hougárdn". Správně by si, ale měli objednávat "huchárdn".
Bruschetta
Známý italský opečený chléb. Slýcháme "brusčeta", ale správně je "brusketa".
Tagliatelle
Další z mnoha italských těstovin, které většina z nás špatně vyslovuje. Nejedná se o "tagliatele", ale o "taliatele".
Puzzle
Rádi skládáte "pucle" ? Tak při skládání myslete na to, že by se mělo říkat "pazl".
Huawei
Samotný název značky je velmi matoucí. Setkáváme se s výslovností "huavej". Správně se má podle výrobců, ale říkat "uah-hej".
Pointa
Zajmavým slovem je také například pointa, která by se podle slovníků měla vyslovovat jako "poenta".
Louis Vuitton
Luxusní francouzská značka oblečení. Známá především pro své drahé kousky a logo LV. Rozšířená je především výslovnost "Lujs Vyton". Správně by se značka měla ale vyslovovat "Luí Vytón".
Chybujeme i ve psaní
Často chybujeme také při psaní. Velkým rozdílem je totiž například to, jestli posílám email nebo e-mail. Mohlo by se totiž stát, že kolegům v práci pošlete natírací barvu. Stejně tak většina lidí píše tchýně, i když správně je krátký tvar – tchyně. Máte v puse aft? Nemáte. Správně je totiž ta afta.
Co se týče zahraničních slov, tak tam bezesporu vedou slova jako blutut (Bluetooth), jubox (jukebox) nebo setobox, setbox (Set-top box).
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz