Koronavirus

Kolektivní imunita proti Covid-19 nebude fungovat, varuje studie

Kolektivní imunita proti Covid-19 nebude fungovat, varuje studie
Zdroj: Profimedia

Vědci a další odborníci se v podstatě od vypuknutí pandemie koronaviru dohadují o to, jestli by v boji s nákazou pomohla takzvaná kolektivní imunita. Rozsáhlá španělská studie, které se účastnily desetitisíce lidí, na tuto otázku dává jasnou odpověď.

A jde o odpověď zamítavou - rozsáhlé zkoumání v zemi, která patří v Evropě i ve světě k těm pandemií nejvíce zasaženým, totiž ukázalo, že protilátky má pouze každý dvacátý člověk. A to podle vědců posiluje hypotézu, že kolektivní imunita vůči Covid-19 je v podstatě nedosažitelná.

Zjištění, která uveřejnil prestižní lékařský žurnál Lancet, tím pádem ukazují, že 95 procent Španělů je koronavirem stále ohrožených. Kolektivní imunity se přitom podle americké CNN dá dosáhnout až tehdy, kdy je nemoc v populaci natolik rozšířená (samotnou nákazou či očkováním), že přestane cirkulovat.

Evropské centrum pro kontrolu nemocí uvádí, že aktuální studie, které se účastnilo 61 tisíc zvlášť vybraných Španělů, je největší svého druhu na starém kontinentu. Podobné studie se ovšem pochopitelně konaly také v Číně nebo Spojených státech.

Související obsah

"A klíčovým zjištěním těchto reprezentativních zkoumání je fakt, že většina populace nebyla koronaviru vystavena. A to ani v oblastech s vysokým výskytem nákazy," komentuje závěry španělského výzkumu lékařský žurnál.

Ve světle těchto zjištění tak prý plány "na dosažení kolektivní imunity prostřednictvím přirozeného promoření (nakažení) jsou nejen vysoce neetické, ale nedosažitelné," píše Lancet.

Lékaři navíc stále nevědí, zda to, že má někdo proti Covid-19 protilátky, zároveň znamená, že virus už nemůže chytit. Případně jak dobře a po jakou dobu ho protilátky dokáží před infekcí ochránit.

Že se o kolektivní imunitě proti koronaviru nedá mluvit ani v Česku, jasně ukázaly před dvěma měsíci výsledky plošné studie, které se účastnilo přes 26 tisíc lidí. Odborníci totiž mezi všemi testovanými zachytili pouze 107 Covid-19 pozitivních.

Související obsah

"Stupeň imunizace společnosti je velmi nízký. Pohybuje se v řádech jednotek promile,“ informoval na začátku května ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zastáncem promoření české populace koronavirem byl na jaře epidemiolog a tehdejší Vojtěchův náměstek Roman Prymula. Pro svá slova ovšem příliš pochopení nenašel, nápad kritizoval jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak premiér Andrej Babiš (ANO).

Připomeňte si problematiku promořenosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz