Domácí

Červen byl extrémně deštivý, tolik v ČR nepršelo už desítky let! MAPA

O tom, že byl letošní červen opravdu hodně deštivý, není sporu. Meteorologové ovšem nyní oznámili, že byl v tomto ohledu šestý měsíc roku 2020 rekordní - srážek totiž spadlo nejvíc od roku 1961.

"Srážkově byl červen na území ČR mimořádně nadnormální, měsíční úhrn 151 milimetrů činí 191 % srážkového normálu mezi lety 1981 až 2010. Jde o nejvyšší červnový úhrn srážek na našem území zaznamenaný od roku 1961," informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Srovnatelně pršelo přes sedmi lety, kdy experti naměřili 146 milimetrů srážek. Tehdy vydatný déšť na přelomu jara a léta způsobil povodně. Bleskové záplavy byly i letos, vyžádaly si i několik obětí na životech.

Související obsah

"V Čechách za tento měsíc spadlo v průměru 141 milimetrů srážek (186 % normálu), na území Moravy a Slezska dokonce 170 milimetrů (202 % normálu). V Pardubickém kraji byl měsíční úhrn 214 milimetrů (téměř 280 % normálu)," píší expertky Lenka Crhová a Klára Sedláková.

Také v Královéhradeckém, Olomouckém kraji a na Vysočině letos v červnu napršel více než dvojnásobek měsíčního normálu.

Podívejte se na srážkovou mapu:

Zdroj: ČHMÚ

Podle statistik meteorologů přitom pršelo v podstatě celý měsíc. Víckrát meteorologové na některých stanicích zaznamenali i denní srážkové úhrny přes 50 milimetrů. Denní maxima ale byla ještě mnohem vyšší.

Související obsah

"Nejvyšší denní úhrny byly 129,1 milimetru (19. 6. Bílý Potok, Smědava v okrese Liberec), 128,9 milimetru (14. 6. Konárovice v okrese Kolín) a 117,6 milimetru (18. 6. Rychnov nad Kněžnou)," uzavřeli odborníci ohlédnutí za deštivým červnem.

Kvůli velké vodě musely odjet i děti z táborů. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz