Domácí

Nesehnali jste střední školu? Zde jsou poslední volná místa! PŘEHLED

O střední školy je letos nevídaný boj. Situaci s nástupem na střední navíc zkomplikovala epidemie koronaviru. Řada žáků má aktuálně problém najít školu. Oblíbené obory se rychle plní. Přinášíme vám podrobný přehled v rámci krajů, kde na středních školách ještě zbývají volná místa.

Praha

Studijní možnosti hlavního města jsou zatím poměrně dobré. Dokonce 60 volných míst má pětiletá škola potravinářských technologií a odborná škola přírodovědná a veterinární na Praze 2. Přihlášky na některé obory můžete podávat až do 20. srpna.

Studenty přijímá také Ekonomické lyceum a Obchodní akademie ve Vinohradské. Nabírají Střední odborné učiliště v Ohradní i technická střední škola Akademie řemesel Praha. Přihlášky můžete průběžně podávat i na Střední školu designu a umění. Kompletní přehled volných míst na středních školách v Praze najdete ZDE.

Dostat se na gymnázium nebo střední školu bude těžší:

Související obsah

Středočeský kraj

Zatímco na Kladensku je možností celá řada, na Berounsku je volných už jen pár posledních míst. Obyvatelé Benešovska stále mají možnost nastoupit na čtyřleté gymnázium ve Vlašimi. Například na oborech mechanik, elektrotechnik nebo strojní mechanik má volno také Integrovaná střední škola technická v Benešově.

To platí i v případě Obchodní akademie Neveklov, Střední odborné školy a učiliště ve Vlašimi a zdravotnické školy v Benešově. Stavební učiliště v tomto okresním městě má volných míst dokonce několik desítek. Obdobná je situace na vlašimské střední průmyslové.

Žáci na Českolipsku dostali za vysvědčení tučnou odměnu:

Budoucí zahradníci či zemědělci mají stále možnost nastoupit na VOŠ a střední zemědělskou školu v Benešově. Na Berounsku žáky stále přijímá Střední odborná škola a učiliště v Berouně – Hlinkách. Další možností je tamní zdravotnická škola, případně SOŠ a SOU v Hořovicích.

Přímo v Kladně má posledních 15 volných míst hotelová škola.  Volno je na oborech elektrikář, instalatér i strojní mechanik. Šanci mají také zájemci o obor kuchař-číšník nebo aranžér.

Související obsah

Praktické obory obecně nabízejí řadu volných míst pro žáky, kteří zatím nenašli tu pravou střední školu. Volno je také na pečovatelských a zdravotnických oborech. Největší šanci mají ti žáci, kteří stojí o řemeslná odvětví.

Téměř 70 žáků ještě pojme kolínská Střední škola obchodní. Termíny dalších kol přijímacího řízení vyhlašuje většina škol průběžně.

Možnosti studia nabízí učiliště i ekonomické obory, naopak lycea a IT obory mají často plno. Bohaté možnosti jsou také na Rakovnicku a Příbramsku. Podrobný přehled volných studijních míst v rámci jednotlivých okresů najdete ZDE.

Kde jsou volná místa na školách v ostatních krajích najdete na další straně.

Liberecký kraj

Tento kraj nabízí více než 60 možností, kam je stále možné zaslat přihlášku. Čas už pouze do 17. července mají zájemci o studium na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově.

Nabírá také Gymnázium a Obchodní akademie v Tanvaldu, je však třeba se přihlásit do 20. července. Šanci mají také ti, kteří se přihlásí na Integrovanou střední školu ve Vysokém nad Jizerou. Volných míst tam sice není mnoho, nabídka oborů je ale pestrá.

Střední odborná škola s učilištěm v České Lípě rovněž nabízí poslední místa. Desítky žáků mají naopak šanci na studium na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci. Čas na přihlášky je až do konce srpna.

Přijímá také škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, strojní, stavební a dopravní v Liberci a Střední škola v Lomnici nad Popelkou. Kompletní přehled studijních možností Libereckého kraje najdete na tomto odkazu.

Související obsah

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji jsou studentské možnosti přece jen skromnější. Žáky na potravinářské obory ještě přijímá Integrovaná střední škola v Chebu. Zájemci o denní nástavbu v oboru gastronomie mají šanci na Střední škole stravování a služeb v Karlových Varech.

Zájem o žáky stále má Gymnázium i Střední průmyslová škola v Ostrově. Technická a ekonomická škola v Sokolově má až na výjimky místo na všech oborech. Jaké školy v kraji mají ještě volná místa, zjistíte ZDE.

Kde jsou volná místa na školách v ostatních krajích najdete na další straně.

Ústecký kraj

V tomto kraji mají žáci velkou škálu možností. Na výběr je z desítek středních škol a některé nabízejí i možnost dálkového studia. Například škola provozních služeb v Žatci nebo Střední škola obchodu a služeb v Teplicích.

  

Bohatá je také nabídka oborů, na které je možné se hlásit. Chcete být kadeřníkem, cukrářem nebo fotografem? Šanci stále máte. Na některé obory je navíc možné se hlásit až do konce září, řada škol vyhlašuje i čtyři kola výběrového řízení.

Studovat můžete například na škole Pohoda v Litoměřicích. Na oboru kosmetických služeb je posledních 15 volných míst. Nabírá také teplická "průmyslovka" a technická a zahradnická odborná škola v Lovosicích.

Ti s hudebním nadáním mohou zkusit teplickou hudební konzervatoř a na Střední škole řemesel a služeb v Děčíně je možné nastoupit i na obor fotograf. Podrobný přehled dostupných škol v kraji najdete ZDE.

Koronavirus žákům pořádně zkomplikoval přípravu na příjímací zkoušky:

Plzeňský kraj

Poměrně široká nabídka možností je i v tomto kraji, i když v některých případech je třeba si s podáním přihlášky pospíšit. Čas do pátku mají zájemci o podání přihlášky na Vyšší odbornou školu, Obchodní akademii a Střední zdravotnickou školu v Klatovech.

Související obsah

Poslední volná místa jsou na řemeslných oborech Středního odborného stavebního učiliště v Plzni. Budoucí kuchaři či podnikatelé mají do konce srpna možnost se přihlásit na střední školu v Boru. Podrobný přehled škol v kraji, kde jsou stále volná místa, najdete na tomto odkazu.

Kde jsou volná místa na školách v ostatních krajích najdete na další straně.

Pardubický kraj

Také v Pardubickém kraji jsou volná místa převážně na praktických a řemeslných oborech. Do konce srpna je možnost podávat přihlášky například do Střední školy obchodu, řemesel a služeb v Žamberku. Žáky stále přijímá i SOŠ a technické odborné učiliště v Třemošnici a ve Svitavách.

Zájemci o elektrikářské a elektrotechnické obory mají do 24. července možnost se přihlásit na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Pardubicích. Volná místa jsou i na průmyslové škole chemické.

Související obsah

Pokud je vaše ratolest založená spíše umělecky, stále zbývá několik volných míst na uměleckoprůmyslové škole v Ústí nad Orlicí. Čas na podání přihlášek je do 6. srpna. Necelých třicet volných míst je na pardubické "zdrávce". Podrobný přehled najdete na tomto odkazu.

Královéhradecký kraj

Výrazně méně možností mají žáci v sousedním Královéhradeckém kraji. Zde je omezení dané zejména tím, že je jen velmi málo času na podání přihlášky.

Řemeslné vzdělání nabízí Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce. Pro ty, kteří dávají přednost počítačům, je stále otevřená Střední škola a VOŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Čas na podání přihlášek je do konce srpna. Přehled dostupných škol najdete ZDE.

Školy zůstávají u klasických známek. Děti slovnímu hodnocení často nerozumí:

Jihočeský kraj

Jihočeské možnosti jsou jedny z nejskromnějších. K dalším kolům přijímacích zkoušek je pro žáky otevřených pouze sedm škol. V nabídce jsou zejména obory jako truhlář, cukrář nebo pracovník pečovatelských služeb.

Do konce července je ještě možnost podat přihlášku na Střední odbornou školu s učilištěm v Týně nad Vltavou. Žáky přijímá i střední škola v Trhových Svinech a budějovická "zdrávka". Podrobný přehled najdete ZDE.

Kde jsou volná místa na školách v ostatních krajích najdete na další straně.

Olomoucký kraj

Na Olomoucku nabízí poslední volná místa Střední průmyslová škola s učilištěm Uničov. Přímo v Olomouci nabírá také průmyslová škola strojírenská. Čas na podání přihlášek ještě zbývá v případě lesnické a strojírenské školy ve Šternberku a Střední odborné škole v Uničově na oboru podnikání.

Na Šumpersku jsou poslední místa na automobilní škole v Zábřehu, střední odborné škole a zdravotnické škole v Šumperku a zábřežské škole sociální péče a služeb. Do 3. srpna je možnost se přihlásit na mechanické obory v technické a zemědělské škole v Mohelnici.

Související obsah

Přihláškám je stále otevřená střední průmyslová škola Hranice a dva obory na elektrotechnice v Lipníku nad Bečvou. Nabírá také několik škol v Přerově. Podrobný rozpis volných míst najdete ZDE.

Vysočina

Na Jihlavsku je aktuálně možnost podat přihlášku jen na jednu školu – Střední průmyslovou, technickou a automobilní přímo v Jihlavě. Na Havlíčkobrodsku je situace lepší. Do 26. srpna je čas se přihlásit na Akademii, VOŠ, Gymnázium a SOŠUP ve Světlé nad Sázavou.

Související obsah

Do 20. července je čas se hlásit na Střední školu informatiky a cestovního ruchu v Humpolci na Pelhřimovsku. Nabírá také pelhřimovská "hotelovka" a gymnázium v Pacově. Do druhé poloviny srpna se mohou zájemci hlásit také na soukromou střední školu v Třebíči.

Volná místa zůstávají také na tamní průmyslovce, Střední škole řemesel a služeb v Moravských Budějovicích a na Obchodní akademii Dr. Albína Bráfa v Třebíči. Podrobný přehled najdete na tomto odkazu.

Znalosti žáků se liší. Během karantény zavedly online výuku jen některé školy:


Zlínský kraj

Novým žákům je do konce srpna otevřená Střední škola gastronomie a obchodu ve Zlíně. Na Kroměřížsku je poslední šance na podání přihlášky na odborné učiliště v Holešově. Žáky nabírá také uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti.

Ze soukromých škol je stále dostupné gymnázium se střední odbornou a jazykovou školou v Kunovicích. Posledních 16 míst má sklářská škola ve Valašském Meziříčí. Seznam všech dostupných středních škol v kraji najdete ZDE.

Kde jsou volná místa na školách v ostatních krajích najdete na další straně.

Jihomoravský kraj

I v tomto kraji jsou možnosti nalezení té pravé střední školy dobré. Žákům je otevřená SŠ technická a gastronomická v Blansku, Masarykova škola v Letovicích, průmyslovka Jedovnice i blanské gymnázium.

Přihlášky je možné podávat i na odborné učiliště v Brně i tamní polytechnickou školu. Otevřené přijímání studentů jsou také brněnské umělecké konzervatoře. Nabírá také zahradnická škola v Rajhradu.

Související obsah

Na Břeclavsku je volno na učilišti v Hustopečích a gymnáziu a střední odborné škole v Mikulově. Žáky přijímá i Střední vinařská škola Valtice. Nejvíce volných míst je na řemeslných a praktických oborech. Kompletní seznam najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj

I v tomto kraji mají žáci stále řadu možností, kam podat přihlášku. Stále přijímá například soukromá škola ve Frýdku-Místku, nebo tamní škola řemesel. Desítky volných míst jsou také na gastronomických oborech, oděvnictví a službách na frýdeckomístecké střední škole.

Související obsah

Žáky přijímá i Třinecká obchodní akademie informačních technologií a veřejné správy. Na Bruntálsku nabírají průmyslové i odborné školy a gymnázia. Nabírá například Gymnázium a SOŠ v Rýmařově či Gymnázium Krnov.

Nejen na Karvinsku je stále možné se přihlásit zejména na technické a řemeslné obory. Podobné možnosti jsou i na Ostravsku a Opavsku. Žáky přijímají průmyslovky i obchodní akademie.

Související obsah

Přihlášku je stále možné podat na gymnázia v Orlové, případně na Hotelovou školu a Obchodní akademii v Havířově. Podrobný přehled volných míst na středních školách v kraji najdete na tomto odkazu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz