Domácí

Tisíce lidí zaplnily testovací místa na Covid-19. Někde se čeká i hodiny

Tisíce lidí ve čtvrtek v hlavním městě vzaly testovací místa útokem. Na některých z nich nejen Pražané, ale i cizinci čekali i několik hodin.

Podle lékařů se nekonečné fronty tvoří hlavně kvůli těm, kteří přijdou bez objednání. Odběrových míst je v Praze 20 a jejich denní kapacita je zhruba 5000 testů. S přibývajícím počtem nakažených přibývá i těch, kteří se chtějí nechat otestovat.

Třeba v Nemocnici Na Bulovce během čtvrtku otestovali zhruba 1200 lidí. Ti se ale během dne zřejmě pořádně zapotili. Mnohé čekaly dlouhé hodiny na sluníčku v nekonečné frontě.

Související obsah

"Je tam i řada těch, kteří žádné příznaky nemají a pouze se domnívají, že byli v kontaktu s něčím,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Lékaři radí, aby lidé využili online formulářů a testování si objednali na konkrétní čas. Jenže podle lidí ani to mnohdy nepomáhá. "Byl jsem objednaný, a stejně mám před sebou 50 lidí,“ stěžoval si muž, který se přišel nechat otestovat.

Související obsah

Fronta se během čtvrtku odpoledne vytvořila i na Václavském náměstí. Na testovací místo do centra Prahy míří hlavně cizinci. "Přišli jsme sem v osm ráno, vyzvedli si pořadový lístek a na řadu jdeme ve čtyři odpoledne,“ řekla jedna z čekajících.

"Přijel jsem do Česka kvůli práci a další den odlétám do Kanady, tak potřebuji test. Čekal jsem na něj celý den,“ dodal další z čekajících.

Související obsah

Lidé by také měli zvážit výběr testovacího místa. Řada soukromých center dává přednost samoplátcům. Naopak v nemocnicích mají přednost ti, které určila hygienická stanice anebo praktický lékař.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz