Volby 2020

V šesti krajích se rýsují koalice, dohodli se už i v Libereckém

V šesti krajích už je téměř jasno, kdo bude v následujích čtyřech letech vládnout. Jde o Středočeský, Moravskoslezský, Jihomoravský, Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj. Ve třech z nich sice zvítězilo hnutí ANO, ale o koalici zatím úspěšně vyjednávají konkurenti. Zatím jediným krajem, ve kterém má hnutí ANO vedení jisté, je Moravskoslezský. Jeho lídr Ivo Vondrák zůstane hejtmanem. Na spolupráci se dohodl s ODS, lidovci a sociálními demokraty.

Síly ve středních Čechách spojí vítězné hnutí Starostové a nezávislí s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj.


Hejtmankou se má stát volební jednička STAN Petra Pecková. Nyní se pracuje na programovém prohlášení. Jasno je také v Pardubickém kraji - dohodli se na pokračování dosavadní koalice ČSSD, KPK, STAN, ODS A TOP 09. Hejtmanem zůstane Martin Netolický. V Olomouckém kraji chce o dalším postupu složení koalice jednat Občanská demokratická strana na jednání regionální rady.

Související obsah


Ta má v úmyslu vytvořit koalici se Spojenci - Koalicí pro Olomoucký kraj a uskupením Pirátů se STAN. V 55členném zastupitelstvu by tak političtí partneři získali 32 křesel. A mohli by se ve vedení Olomouckého kraje obejít bez vítězného hnutí ANO. Na vedení Královéhradeckého kraje se předběžně dohodlo několik politických subjektů v čele s ODS. Koalici zde má vytvořit ODS, STAN, Východočeši, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES).

Hejtmanem by měl být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).


Nová rada by tak v krajském zastupitelstvu měla nejtěsnější většinu. Přesto ještě není vyloučena možnost, že se hnutí ANO podaří vytvořit svou koalici. Ve Zlínském kraji začalo o nové koalici jednat hnutí ANO - mohlo by ji vytvořit s Piráty, ODS a ČSSD. Moravskoslezský kraj povede koalice vítězného hnutí ANO s ODS.

Související obsah

Jasno je i na jihu Moravy. Dohoda mezi lidovci, občanskými demokraty, Piráty a starosty se zrodila ještě v sobotu večer. Vítězné ANO tak skončí v opozici. Na koalici se v Libereckém kraji v pondělí večer dohodli vítězní Starostové pro Liberecký kraj (SLK), ODS a Piráti. Hnutí ANO tam skončilo na druhém místě. "V úterý 6. října v 9 hodin oznámíme na mimořádné tiskové konferenci vznik nové koalice po krajských volbách," uvedl Martin Půta, šéf SLK a dosavadní hejtman na facebooku.


Ke koalici mají zatím daleko jižní Čechy. V ní nakonec nemusí být hnutí ANO ani ODS. Rozhodnuto není ani v Karlovarském kraji. O partnery tam samostatně bojují zvítězivší ANO a druzí Starostové.

ls, drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz