Volby 2020

V šesti krajích se rýsují koalice, dohodli se už i v Libereckém

V šesti krajích už je téměř jasno, kdo bude v následujích čtyřech letech vládnout. Jde o Středočeský, Moravskoslezský, Jihomoravský, Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj. Ve třech z nich sice zvítězilo hnutí ANO, ale o koalici zatím úspěšně vyjednávají konkurenti. Zatím jediným krajem, ve kterém má hnutí ANO vedení jisté, je Moravskoslezský. Jeho lídr Ivo Vondrák zůstane hejtmanem. Na spolupráci se dohodl s ODS, lidovci a sociálními demokraty.

Síly ve středních Čechách spojí vítězné hnutí Starostové a nezávislí s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj.


Hejtmankou se má stát volební jednička STAN Petra Pecková. Nyní se pracuje na programovém prohlášení. Jasno je také v Pardubickém kraji - dohodli se na pokračování dosavadní koalice ČSSD, KPK, STAN, ODS A TOP 09. Hejtmanem zůstane Martin Netolický. V Olomouckém kraji chce o dalším postupu složení koalice jednat Občanská demokratická strana na jednání regionální rady.

Související obsah


Ta má v úmyslu vytvořit koalici se Spojenci - Koalicí pro Olomoucký kraj a uskupením Pirátů se STAN. V 55členném zastupitelstvu by tak političtí partneři získali 32 křesel. A mohli by se ve vedení Olomouckého kraje obejít bez vítězného hnutí ANO. Na vedení Královéhradeckého kraje se předběžně dohodlo několik politických subjektů v čele s ODS. Koalici zde má vytvořit ODS, STAN, Východočeši, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES).

Hejtmanem by měl být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).


Nová rada by tak v krajském zastupitelstvu měla nejtěsnější většinu. Přesto ještě není vyloučena možnost, že se hnutí ANO podaří vytvořit svou koalici. Ve Zlínském kraji začalo o nové koalici jednat hnutí ANO - mohlo by ji vytvořit s Piráty, ODS a ČSSD. Moravskoslezský kraj povede koalice vítězného hnutí ANO s ODS.

Související obsah

Jasno je i na jihu Moravy. Dohoda mezi lidovci, občanskými demokraty, Piráty a starosty se zrodila ještě v sobotu večer. Vítězné ANO tak skončí v opozici. Na koalici se v Libereckém kraji v pondělí večer dohodli vítězní Starostové pro Liberecký kraj (SLK), ODS a Piráti. Hnutí ANO tam skončilo na druhém místě. "V úterý 6. října v 9 hodin oznámíme na mimořádné tiskové konferenci vznik nové koalice po krajských volbách," uvedl Martin Půta, šéf SLK a dosavadní hejtman na facebooku.


Ke koalici mají zatím daleko jižní Čechy. V ní nakonec nemusí být hnutí ANO ani ODS. Rozhodnuto není ani v Karlovarském kraji. O partnery tam samostatně bojují zvítězivší ANO a druzí Starostové.

ls, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz