Domácí

Vláda schválila vodní koridor na Odře, opozice si klepe na čelo

Vláda v pondělí schválila přípravy první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polským přístavem Kendžežrn Kožle. Jeho výstavba k polským hranicím by měla stát 15 miliard korun a začít v roce 2030. Projekt se ale nelíbí opozici ani řadě ekologů.

Projekt propojující Dunaj, Odru a Labe je zase o krok blíž k realizaci. Vodní koridor by měl podle jeho zastánců podpořit ekonomický růst v Moravskoslezském kraji.

"Poměrně výrazně umožní podporu v oblasti energetiky, samozřejmě dopravy, ale i rekreace," řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Souhlasí i Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. "Já se osobně domnívám, že lodní doprava je o mnoho ekologičtější než doprava na principu fosilních paliv," uvedl.

Související obsah

První část koridoru, která se má vybudovat, bude měřit 62 kilometrů. Podle ministra Havlíčka je projekt realizovatelný. Starostové, jejichž území se týká, s ním ale mají problém.

"O kanále se nehci bavit, to je blbost od samého začátku, bohužel na území našeho města máme v územním plánu obejití chráněných meandrů, po naší straně, což je z hlediska životního prostředí naprosto nereálné," řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Vodní koridor dlouhodobě podporuje i prezident Miloš Zeman. "Já jsem velice rád, že tato stavba projektovaná na 15 let se zrealizuje a já se dožiji jejího zahájení. Aspoň toho zahájení," řekl Zeman už v létě 2018.

Související obsah

Jenže řada dalších politiků z projektu nadšená není. "V něm voda nikdy nebude, poněvadž je to úplný ekologický a ekonomický nemysl. Ale ty peníze budou zatraceně chybět ve zdravotnictví a školství," uvedl poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

"Stavba kanálu Dunaj-Odra-Labe má stejný ekonomický smysl jako kolonizace Marsu Českem. O ekologii nemluvě," vzkázala Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, na facebooku.-Také podle ekologických organizací by stát měl investovat spíše do projektů pro zadržení vody v krajině. 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz