Volby 2020

Obrovský úspěch, raduje se opozice z výsledků senátních voleb

Obrovský úspěch, raduje se opozice z výsledků senátních voleb
Zdroj: Profimedia

Druhé kolo senátních voleb v České republice je u konce. Voliči tak rozhodli o 26 nových senátorech. Senátní volby celkově vyhráli Starostové, naopak ANO zažilo debakl. Na výsledky reagovali už i někteří opoziční politici.

Po ukončení sčítání z osmi kandidátů ANO, kteří postoupili do druhého kola, je zvolený jen jeden, a to Ondřej Feber v Karviné, kde se postavil Radkovi Sušilovi (ČSSD). Naopak Hnutí STAN získalo nejvíce hlasů a bude mít tak nejsilnější senátorský klub a tím i právo nominovat nového předsedu.

Vládní strany v senátních volbách silně oslabily, hlavně kvůli propadu ČSSD. Z nynějších 20 křesel jim zbyde pouze devět.

Související obsah

Z celkem 27 obvodů, ze kterých vzešla nová třetina Senátu, se hlasovalo ve 26. Na Děčínsku již v prvním kole vyhrál Zbyněk Linhart (za STAN). Podrobnosti o průběhu senátních voleb se dočtete v tomto článku.

"Dnes se ukázalo to, že starostové a drobní politici jsou pro voliče důležitější než velké strany,“ uvedl senátor Petr Holeček (STAN).

Volby skončily, senát ovládne hnutí STAN. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

STAN celkově získal 11 senátorů z 27. "My se jako klub radujeme. Považuju to za něco naprosto neuvěřitelného. V historii si nic takového nepamatuju," reagoval na výsledek senátních voleb předseda STAN Vít Rakušan.

Související obsah

Za velký úspěch považuje výsledek také předseda ODS Petr Fiala. "Voliči se otočili zády k vládním stranám," řekl Fiala.

K výsledku voleb se vyjádřil také současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Senát nadále zůstává tělesem, který bude nadále stabilní částí českého parlamentního systému, jenž chrání demokratické předpisy,“ dodal Vystrčil.

"Blahopřeji všem zvoleným senátorům a přeji hodně úspěchů a radosti z jejich práce. Velkou osobní radost mám z úspěchu Mirky Němcové, Jana Grulicha, Jana Holáska, Tomáše Třetiny a Jozefa Bazaly. Ať se daří," napsal na twitteru poslanec TOP09 Miroslav Kalousek. 

"Vítězství opozičních stran je jasný vzkaz lidí z České republiky. Ukazuje to, jak občané vidí konání vlády,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Volební místnosti se otevřely dnes ráno v osm hodin a volilo se do dvou odpoledne. Volby se opět uskutečnily za přísných hygienických opatření. Tomu, kdo neměl při vstupu do volební místnosti zakrytá ústa a nos rouškou, hrozila pokuta.

Lidé, kteří mají kvůli koronaviru nařízenou karanténu, nebo jsou nakažení, měli možnost volit ve středu přímo z auta. Účast ale byla velmi nízká. Například v Prachaticích nedorazil nikdo. V Plzeňském kraji využilo možnost volit z auta pouze 11 lidí. V prvním kole možnosti drive-in voleb využilo kolem stovky lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz