Domácí

Spor o registrační značky. Ministerstvo mělo rozhodnout nezákonně

Ministerstvo dopravy podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezákonně ovlivnilo tendr na dodavatele registračních značek na příštích šest let. Firma totiž nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny, jak stálo v podmínkách. Ministerstvo tak podepsalo smlouvu s firmou, která značky dodává už od roku 2017.

Z pěti uchazečů soutěže nabídla nejnižší cenu firma Eltodo. Firma ale nechala cenu v haléřích, a tak ji ministerstvo vyřadilo a vítězem se stal druhý v pořadí, společnost Security Paper Mill.

"Úřad ve svém rozhodnutí konstatoval, že se jednalo o značně formální požadavek a že tedy nebyl zákonný důvod pro vyloučení tohoto uchazeče,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Související obsah

Antimonopolní úřad udělil státu pokutu ve výší 200 tisíc korun za spáchání přestupku. Ministerstvo ale nesouhlasí a proti rozhodnutí, které je zatím nepravomocné, podává rozklad.

"Svůj postup včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení jsme porovnávali s judikaturou předsedu ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně,“ informoval mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Související obsah

Ministerstvo dopravy doposud platí za jednu tabulku 45 korun. Nově bude platit 40 korun. Původní vítěz soutěže přišel s cenou 38 korun za tabulku. Ročně se v česku vyrobí přes 1,3 milionu registračních značek. Od roku 2016 si mohou majitelé vozidel pořídit i značku na přání.

Související obsah

Na registrační značce může být napsáno téměř cokoli, pokud je v nápisu obsaženo minimálně jedno číslo. Poplatek za jednu tabulku je 5000 korun, pro osobní auto tedy 10 tisíc. "Celkem si za roky 2016 a 2019 o značku požádalo přibližně 15 tisíc řidičů. Nejvyšší zájem je v Praze,“ dodal Jemelka.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz